Дали в автобусите и трамваите владеенето на бойно изкуство е предимство? Отговорът е - да, особено ако си жена и работата ти е да глобяваш нередовните пътници. Днес кметът на София откри курс за самозащита за ватманките и контрольорките в градския транспорт.

Жените, които работят в градския транспорт, рядко споделят случаите на насилие срещу тях. Създава се погрешно схващане, че щом няма доклади, няма и насилие. Но всъщност ватманките и контрольорките не рядко стават жертви на агресивни пътници, разказват организаторите.

Като служебни лица, работещите жени, трябва да са достатъчно подготвени да реагират адекватно, опазвайки не само себе си, а и пътниците.

"Ако се наложи физически да се защити, да знае как да се защити, като подчертавам, ние не го учим да влиза в конфликтна ситуация, а го учим да излезе от конфликтната ситуация”, обясни инструкторът.

Жените, които бяха в залата днес, се надяват с новите умения да придобият и ново самочувствие.

"Аз си го имам самочувствието, но искам и всички жени да имат някакво чувство и те, че са силни, че могат да се защитят”, коментира контрольорка.

Освен инструктори по самозащита, участие в курса ще вземат психолози и юристи.