Рокери протестираха днес пред Народното събрание, заради по-големите данъци, които трябва да плащат от догодина за моторите си.

За разлика от друг път рокерите не се събраха за да си показват уменията си и да се веселят.


С приетия от парламента нов Закон за местните данъци и такси се въвеждат нови ставки на даъка за мотоциклети. Най-чувстително е увеличението на данъка при моторите над 750 кубика - близо 15 пъти.

Цената на един чисто нов мотоциклет от най-мощните е над 10 хиляди долара. В България повечето мотоциклети са стари. Тяхната цена се колебае от няколкостотин лева до няколко хиляди.

По данни на протестиращите в България има към 15 хиляди мотоциклетисти.

Рокерите написаха протестна декларация до президента и парламента.

Според новия закон има случаи, когато данъкът върху мотоциклета е по-висок от данъка върху колата. Например данъкът на едно кавазаки с мощност над 750 кубика ще е 300 лева, данъкът за чисто ново пежо с мощност 1100 кубика е 135 лева.