Болниците в София са препълнени заради жегите. Вече дори започнаха да изписват по-леките случаи, за да освободят легла за пациенти с мозъчни кръвоизливи, провокирани от високите температури. През почивните дни неврологичните отделения в столицата спряха да приемат нови случаи на инсулти, заради липса на свободни легла.

Първа градска болница бе едно от лечебните заведения в София, които през почивните дни не приемаше пациенти с инсулт заради липса на свободни легла.

„До последното легло беше запълнено в рамките на почивните дни. Днес се постарахме да изпишем по-леките болни и хората, които са в състояние да си тръгнат, за да освободим място за тези, които евентуално ще постъпят. Ние днес сме изписали 15 души от 28 в отделението”, заяви доц. Димитър Масларов.

Само за два часа днес в отделението постъпиха трима нови пациенти с инсулт. Доц. Масларов обясни, че в горещите дни артериалното налягане става уязвимо, а то е основната причина за нарушаване на мозъчното кръвообръщение.

„При повишена температура съдовете в кожата се разширяват, което води до спадане на кръвното налягане. При други - това води до увеличаване на артериалното налягане - при тях се проявява главоболие, световъртеж, неустойчиво равновесие”, обясни той.

Дехидратация заради вирусни инфекции и загуба на калий също могат да причинят мозъчни тромби. Първите симптоми са нарушено равновесие и залитане, гадене, силно главоболие, изтръпване на крайниците от по няколко минути или за продължително време.

Невролозите казват, че водата е едно простичко, но много ефективно средство за профилактика на мозъчните кръвоизливи в горещите дни. На ден задължително трябва да се изпива поне литър и половина вода.

„В това количеството течности не трябва да се включват соковете, супи и кафета. Повече растителна храна, повече диня, пъпеши, за да се отводнява организмът и така да се профилактира кръвното налягане”, заяви доц. Масларов.

Хладните помещения също помагат на организма в жегите, но трябва да се внимава и с климатиците.

„25-26 градуса включен климатик въобще не е температура, която би довела до това да изстине човек или да се схване. Разбира се, не трябва да се насочва студеният въздух директно върху човешкото тяло”, каза още медикът.

Над 2 хиляди и 200 повиквания в центровете за спешна помощ. Всяко четвърто повикване е за пострадали от жегите. Данните на здравното министерство са за последните два дни. И днес медиците от Спешната помощ в София алармират за истински ад по улиците - припаднали хора и хипертонични кризи. Получават се по 3-4 обаждания на минута. В пиковите часове е имало и десетки забавени адреси.