Масово се нарушават правилата за продажба на очила. Не само по пазарите, където хиляди хора си купуват без преглед, но и в оптиките.

Почти 9 месеца са изминали от приетата наредба на Здравното министерство, според която очни прегледи в оптики могат да се правят само от офталмолози, специалисти по очни болести. Тази наредба обаче не навсякъде се спазва. Като се прибави проблемът с безконтролната продажба на очила по всякакви пазари, резултатът е плачевен.

На случаен принцип екипът на bTV избира една оптика, която се намира в центъра на Бургас. Освен диоптрични очила, в нея се предлагат и прегледи. Специалист по очни болести няма, тестът с апарата авторефрактометър го прави оптикът Милка Христова. По думите й за тази дейност не е необходимо някакво специално образование.

Според новите изисквания обаче, дори в оптиката да има такъв апарат, компютърните прегледи трябва да се извършват от офталмолог, а не от оптик.

Проблемът  с  неспазването на нормативната уредба излиза и извън оптиките. Да си набавиш очила не е никакъв проблем, дори без преглед. На проверка за продажбата на диоптрични очила по пазарите никой не е минавал, споделят търговците. От подобни места очила обикновено си купуват по-възрастните хора заради ниските цени. Ако е имало проверки по пазарите, то те са били за това дали се издават касови бележки, разказаха още търговците.

Справка от здравното министерство показва, че в Бургас едва след подаден сигнал е била направена проверка в 6 оптики. В 4 са били открити нарушения. Подобен случай, като този, на който се натъкна екипът на bTV, те не са констатирали. Всъщност основният въпрос е какъв е контролът.

"Регионалните здравни инспекции са органите, които контролират дейността на оптиките и наистина трябва да се работи в посока на по-ефективен контрол и строги наказания за нарушителите", заяви пред камерата на bTV Ирина Жекова от Асоциацията на българските оптометристи и оптици. Една от причините за големия брой нарушения е фактът, че офталмолозите като цяло са по-малко от оптиките, които по неофициални данни са 1200.

Жекова заяви, че Асоциацията на оптиците води борба, която е в интерес на потребителите, да се разреши и на специалистите по оптометрия да определят очната рефракция, каквито са били законовите разпоредби преди последните промени. По думите й по този начин потребителите ще имат по-широк достъп до тази услуга и ще се ограничат масовите покупки на очила от неспециалисти. Тя също така предупреди, че когато хората купуват очила "на око", които може и изобщо да не са за тях, те рискуват да задълбочат проблемите и дори да увредят зрението си.