Репортерът Марина Евгениева разговаря с чуждестранни студенти за това как изглежда Студентският град в София през техните очи.

Михалис е грък, Серджи е испанец. Въпреки че и двамата живеят в университетските общежития, мненията им за Студентски град коренно се различават. Според Михалис студентските градове не са за развлечение, а само и единствено за учене.

"Студентският град в София прилича на един огромен парк за забавления. В Гърция не е така, там няма барове, дискотеки и казина. В студентските градчета се намират само университетите, общежитията, библиотеките и разни павилиончета за кафе и сандвичи", коментира Михалис.

Серджи пък смята за много положителен факта, че университетските общежития са толкова евтини: "В Барселона за съжаление нямаме такова специално студентско градче и сме принудени да наемаме частни квартири, които ни излизат доста скъпо".

"Освен това е страхотно, че тук, в София, имаме всичко в близост до общежитията: магазини, ресторанти, нощни заведения. По този начин не се налага да губим време, за да ходим до центъра на София", допълва Серджи.

Французойките Матилд и Елза пък са предпочели да наемат частна квартира за втория семестър, но не защото не им е харесало в Студентски град, а за да избегнат пътуването до университета с градския транспорт.

"В Студентски град човек никога не скучае, постоянно има движение, готино е! Това, че има много заведения не ме шокира, но със сигурност такова нещо не може да се види във Франция", категорична е Матилд.

Това, което изненадва чуждестранните студенти е фактът, че библиотеките в Студентски град са малко и не са добре оборудвани. Въпреки че купоните са част от ежедневието им, чужденците твърдят, че досега не са се сблъсквали с прояви на агресия в Студентския град. Те дори признават, че в техните страни нощният живот крие повече опасности, отколкото у нас.

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето