След като през седмицата беше създаден новият фонд за трансплантации, вече 23-ма души са подали документи за операции в чужбина. Това съобщи пред bTV директорът фонда София Мутафчийска.

Решенията кой ще бъде трансплантиран в чужбина ще се взимат от обществен съвет, в който участват 5-ма лекари и двама представители на пациентски организации.

Седемгодишната Йоана вече ходи на училище и играе с връстниците си,  въпреки че още при раждането й лекарите откриват сериозно заболяване на черния дроб и не й дават големи шансове.

"По принцип тогава в България не се извършваха чернодробни трансплантации на деца. И в Германия ни поискаха 180 хиляди евро, които само трябваше да ги съберем”, заяви Албена Митова, майка на Йоана.

След 4 години чакане на донор Йоана най-сетне получава шанс за трансплантация на черен дроб. Сега за трансплантациите в чужбина ще отговаря специален фонд с 5 милиона лева първоначален капитал.

Габриела Наплатанова: Тези 5 милиона за колко ще стигнат?
София Мутафчийска : За една бъбречна трансплантация биха стигали от 30 до 50 хиляди евро, но зависи от случая и тъй като тук говорим за по-специфични, които досега не могат по обективни причини, не могат да се извършват в България. Може би тази граница, която давам е реална, защото при една обикновена трансплантация не струва толкова много

Два пъти месечно лекарите - трансплантолози към фонда ще определят случаите, които не могат да бъдат трансплантирани у нас – например, трансплантация на панкреас, сърце, бял дроб. Фондът ще решава в коя европейска клиника ще се осъществява присаждането на органи.

"Практиката за мене лично е абсолютно нелогична. Пациентите чрез познати , интернет да и роднини да търсят лечение по цял свят и да осигуряват своите близки сами - пак ви казвам за мен е неоправдано”, допълни Мутафчийска.

По служебен път всички деца, чакащи за органна трансплантация към фонда за лечение на деца в чужбина ще бъдат пренасочени към новия фонд, така вероятно няма да чакат дълго за да получат нов орган както Йоана.