Колкото и да се съпротивлява системата, ние ще надделеем, защото това, която правим, е правилно. Така премиерът Борисов коментира действията на кабинета в сектора на здравеопазването след оставката на проф. Анна-Мария Борисова като министър на здравеопазването. Той каза още, че дори не е чул, че от Синята коалиция са искали оставката й и решението му не се дължи на коментарите им.

Що се отнася до вота на недоверие, искан от БСП и ДПС, Борисов заяви – „Пожелавам им успех, но има една приказка – „Не пожелавай жената на ближния, защото може да стане твоя. Да не им дам властта и да видим тогава какво ще я правят".

"Ако има стачки, протести и т.н. - ще си подам оставката - и тогава да си изберат, който искат", заяви той.

Премиерът каза още, че министър Борисова си отива, защото не е съгласувала с партийното ръководство идеята за доплащане в болниците.

„Всички правителства по няколко пъти сменят здравния министър, но така или иначе министърът трябва да има обществено доверие. С вчерашното прибързано, несъгласувано с мен и с парламентарната група, пускано в медиите за 20-те процента доплащане, повтарям без да се потърси за такова тежко решение, то може и правилно да е, това трябваше да стане с цялата политическа воля и подкрепа на правителството. Преди седмица излезе на сайта им информация, която не би трябвало да излиза, свързана с една компания, в това отношение най-правилното, за да продължим до край реформата, приех оставката на Борисова.

- Вие ли поискахте оставката или тя си я подаде сама?

Б. Борисов: Професор не се става лесно, особено в тази сфера. Г-жа Борисова има тези качества. И сама беше оценила, че когато и партията няма доверие в нея, трудно може тези реформи да ги прокара през парламента. Дойде при мене и ме попита, аз й казах моето мнение - че е правилно да си подаде оставката. Тя си я носеше и така - за една минута свършихме работа. Благодаря й, че постъпи така и даде възможност да не губим повече време.

- Ще има ли доплащане в болниците?

Б. Борисов: И в момента карат хората да доплащат, от десетилетия - едни носят кокошки, вино, баница какво ли не. Със социален фонд, който да регулира процеса, би могло да стане. Но това трябва новият министър да го промотира на кръгли маси, с лекарския съюз, със съсловните организации . И ако се случи максимално добър вариант, тогава вече да се вкара в парламента, да мине през Министерски съвет - една дълга процедура, не за месец, два или три. Така че - това се прави, но с подготовка на общественото мнение - за едно правилно решение.

Нека да й благодарим - тя се бори много мъжки да го постигне това. Но цялата им система в здравеопазването, толкова години се е напаснала, нека да не обиждаме съсловието, но мисля, че пациентът не им е на първо място.

Тези далаверажии искат оставка на нашето правителство, което се бори да им оправи батака? Това не само че е цинично, но ако приемем, че им издържи вотът и трябва да дойдат на власт, те - е, нали половината им министри са им следствени, с все премиера им. От затвора ли ще ни управляват после?"