Той допълни, че проблемът е бил в планирането, където е можело да се използват униформени полицейски служители: „Това го отчитаме като грешка и затова трима души получиха тежки наказания в системата на МВР”. Цветанов бе категоричен, че и без намесата на премиера Бойко Борисов е щяло да се стигне до подобно развитие на нещата.
По думите му няма повсеместен маниер на поведение на служителите на МВР при провеждането на подобни акции. В системата дори ежедневно се акцентирало, че полицейското насилие е тема, която не трябва да се допуска.
Наблюдавал се обаче системен подход на задържаните лица, които излизали тезата за упражнен тормоз от страна на униформени служители.
„Невинаги трябва да приемаме за 100% достоверно това, което казват лицата, засегнати от полицейска операция. В Мировяне донякъде им вярвам за полицейските действия, но това, че са бутани, колегите не потвърждават”, обясни Цветанов. Според него трябва да се слушат и двете страни обективно. „Смятате ли, че полицаят като арестува някой, започва да го бие?”, попита вътрешният министър.
По този повод той бе категоричен, че ще бъде направена щателна проверка и гражданите трябва да бъдат убедени и спокойни, че МВР ще гарантира човешките им права.
Операция „Банкерите”
Цветанов съобщи още, че в момента се провежда полицейска акция „Банкерите”. Задържан е мъж с 55 000 лева в джоба, които са използвани за извършване на незаконна банкова дейност:
„Пренасят се пари, които се добиват от незаконна и лихварска дейност. Надявам се, че след тази операция няма да има жалби за полицейско насилие”, каза министърът.
Защо няма наказани за случая „Мирослава”?
По случая с намерената убита Мирослава от Перник вицепремиерът коментира, че за момента с повдигнато обвинение е единствено Марио Любенов – Заека. Трети заподозрян човек няма. Проверявани са лица за евентуална съпричастност, но такава не е установена.
Заека нямал издадено разрешително за притежание на оръжие, потвърди Цветанов, след като стана ясно, че Любенов е с диагноза шизофрения. Самоубилият се Стойчо Стоев – Чочо обаче имал такъв документ от 2003 година.
Къде отиде човекът, записал премиера и Ваньо Танов?
Цветан Цветанов коментира приключването на разследването на „Тановгейт” с преценка на прокуратурата. Той уточни, че от страна на МВР са били направени полиграфски изследвания, които са установили съпричастност по случая на служител на ДАНС, но те не се приемат като доказателства. По думите му и експертизата говори за манипулиране на телефонен запис.
„Когато има достатъчно основания и когато се мине съответната законова процедура, се прилага използването на СРС. В случая е имало информация, преценена от прокуратурата, че могат да се приложат. Те са разписани от съответния надлежен орган – Софийски градски съд”, обясни министърът.
Той допълни, че е започнало поетапното изпълнение на препоръките, дадени на МВР и от прокуратурата, и от парламента: „Тези мерки допълнително ще дадат пълна гаранция за невъзможност за използването на СРС-та по този незаконен начин”.
Ще поеме ли министърът лична отговорност за скандалите?
Масовият политически призив за оставката на Цветанов беше коментиран от него така: „Аз познавам тази синьо-червена симбиоза - това са хора, които по никакъв начин не са допринесли за просперитета на държавата и ефективната реална борба срещу организираната престъпност.
Това са едни от знаковите дела в годините на прехода – „Килърите”, „Октопод”, „Наглите”... Как искате БСП да ме обича, при положение че техният съветник Пешо Сумиста е основният обвиняем по делото за поръчковите убийства? И Алексей Петров също беше продукт на синьо-червената политическа класа”.
Скандалът с шефката на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова
Вътрешният министър я обвини в покровителстване на организираната престъпност и отново застана зад думите си. Според него не може мотивите по дело, в което е замесено лицето Васил Маникатов – „емблематичен за Европа трафикант на наркотици”, да бъдат бавени три години.
„Има подходи, които се прилагат в съдебната система, които не са в услуга на обществото, а подкрепят престъпността. Аз съм убеден, че тя като една интелигентна жена не е разговаряла с Васил Маникатов, за да каже, че ще му забави мотивите. Но има механизми, с които е предприела тези действия и тук има умисъл или е професионална небрежност, което е много лошо за председател на Съюза на съдиите”, коментира Цветанов.
Той отново се върна към годините на прехода: „Усещането за липса на справедливост и тази политическа импотентност, която има у тези, които са се събрали да ми искат оставката... Тези хора нищо не са направили за борбата срещу организираната престъпност, а реално са участвали в създаването и функционирането й – СИК, ВИС и всички тези емблематични фигури, които бяха изпотрепани по улиците на София в тези години на преход. Всички тези управляваха и всички тези допуснаха това да се случи”.