Откъде и защо тръгна лавината от насилие, кой и как го провокира? bTV разполага с картина, за която се твърди, че е нарисувана от Марк Дъгън - 29-годишният чернокож, чието убийство стана причина за бунтовете на Острова.

Анимационен герой, сърце, сълзи и специално послание. На пръв поглед нищо изненадващо, освен ако за тази детска рисунка не се каже, че е на Марк Дъгън, тогава на девет. Била е предназначена за българина Боян Йорданов, който казва, че е бил негов начален учител в Тотнъм.

„Той беше с изявени качества на лидер и неговата фигура, разбира се, е централна. Това дете имаше страхотни психологични проблеми. Те се изразяваха в една непрестанна агресия. Една липса на страх от всичко, липса на страх от авторитет”, разказва Боян Йорданов.

Творбата остава без подпис.

Бедни, но не на ръба на оцеляването, етнообременени и младежи без идея за бъдещето си - това е профилът на участниците в безредиците.

„Съдбата на този, които беше спусък на тези протести, стана реакцията на тези, мечтаещи за реален авторитет, отричайки всеки друг. Затова те атакуват символите, тези които са се нагърбили да заместят бащините функции - държавата, социалните системи, собсвеността, капитала”, обяснява Пламен Димитров - председател на Дружеството на психолозите в България.

За Боян Йорданов, който казва, че е запознат с първите седем години на цветнокожите деца в Тотнъм, случващото се нарича "проява на карибска култура на Стария континент".

„Това е расова война, това е етническа война. Това е като предупреждение за България”, смята преподавателят.