"Да бъдем обвинявани в пасивност, за мен е трудно обяснимо". Това каза пред журналисти главният прокурор Борис Велчев, в коментар на доклада на ЕК. По думите му всички оправдателни присъди у нас, които са ограничен брой, са били обект на задълбочен анализ.
"Много от тях са протестирани, а по някои протестите са се увенчали с успех", каза Велчев. Той добави, че в доклада за прокуратурата има една препоръка - да анализира дела, по които има оправдателни присъди и да се предприемат мерки за протестирането им. "Защо е било необходимо да се повтори тази препоръка четири пъти, за мен е загадка", заяви Велчев.
Главният прокурор посочи, че догодина в доклада на прокуратурата ще отдели специален отдел за анализ на оправдателните присъди. Той добави, че част от оправдателните присъди не се дължат на пропуски на прокуратурата, а на обстоятелството, че заподозреният се е оказал невинен.

Снимка: БГНЕС