Акцията започна в нощта срещу сряда по искане на Италия. Провежда се координирано с Европол и Сикрет Сървиз.
Задържаните са обявени за издирване в рамките на Шенгенската информационна система.
В Берлин министър Цветан Цветанов съобщи, че българската страна е предложила разследването по тази акция да се проведе извън България.
По последна информация на 47 от арестуваните са били сложени белезници в България, на двама – в САЩ, а на останалите – на територията на други европейски страни.
Сред арестуваните са и лидерите на бандата, заяви за bTV Новините директорът на ГДБОП Станимир Флоров. И допълни, че и в момента акцията продължава.
Адвокатът на един от задържаните при операция "Шок" разказа, че клиентът му бил осъждан като непълнолетен за кражба на кола, впоследствие признат за невинен, а сега имал свой бизнес.
„Маскирани полицейски служители са разбили входната врата на дома на моя клиент, застреляли са кучето му, което е било вързано. В къщата е имало и малки деца, а аз и досега не знам къде се намира клиентът ми”, заяви юристът Мариана Тодорова.
Флоров обаче опроверга това твърдение, като каза, че животното е убито, тъй като е нападнало един от спецполицаите.
Засега арестуваните са задържани за 72 часа.
Изпращането на задържаните в Италия може да стане, само след като у нас бъдат гледани мерките им за неотклонение от съответните съдилища и, ако родните магистрати решат.
„Имаме доста сериозни проблеми в това отношение”, коментира Флоров и добави, че нашите съдии не винаги се съобразяват с европейските заповеди за арести.