В центъра на столицата се провежда протест на зърнопроизводители от цялата страна. Те настояват да получат гласуваните в бюджета за тази година 5 лв. доплащане на декар площ към единните европейски плащания от 16.78 лв.

Протестиращите се събраха на площад "Свети Александър Невски" с искане и за оставката на министър Валери Цветанов.

"В споразумението между земеделското министерство и Национална асоциация на зърнопроизводителите е записано, че в бюджета трябваше да бъдат заложени 378 млн. лв. за национални доплащания. Това споразумение не е спазено", каза Радослав Христов, изпълнителен директор на асоциацията.

"Без да спекулирам, искам да кажа, че положението в сектора в критично. Има почти два пъти понижение на цените спрямо миналата година, а разходите ни се увеличават", добави Христов.

По думите му кризата вече се чувства в България и зърнопроизводителите имат проблеми с тегленето на кредити.

Очаква по-късно днес се работни групи да се срещнат с парламентарни представители.

Протестите започнаха вчера в големите областни градове като Пловдив, Бургас, Сливен, Стара Загора, Хасково и други. Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Красимир Аврамов беше арестуван при протеста край Стара Загора.

 

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето

 

 

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google