България с ново лице пред света. Малко след като бяха обсъдени на „Дондуков” 2, 24-мата нови посланици бяха одобрени от кабинета. Миналата година управляващите приеха нов закон за дипломатическата служба. И с него забраниха бивши сътрудници на Държавна сигурност да са наши посланици. Оказа се, че близо 60 дипломати са за смяна при новите условия. Така че днес беше обявена първата серия.

Посланически пост получава един от генералите от екипа на президента Първанов

Това е Никола Колев, бившият шеф на Генералния щаб, който заминава за Хага. Посланик във Ватикана ще бъде Крил Маричков, който е син на известния певец Кирил Маричков. И работи от години в Рим като адвокат. Маричков младши е и юридически съветник в посолството ни.

Стефан Тафров ще е отново посланик на България в ООН. Бившият журналист и седесар вече има един мандат на този пост. Освен това в последните 20 години той е бил посланик във Франция, Великобритания и Италия.

В мисии зад граница заминават и двама зам.-министри

Сегашният заместник-външен министър Константин Димитров отива в Лондон. Димитров е дипломат, бил е посланик в Белгия и депутат в българския и европейския парламент.

Друг дипломат от кариерата е бъдещият ни посланик в Европейския съюз - Димитър Цанчев. Той е бил говорител на външно и посланик в Израел. В момента той също е заместник на външния ни министър.

Тези и останалите назначения бяха съгласувани сутринта на среща между премиера и президента. Новият държавен глава трябва да подпише указите за назначаването на посланиците.

От новите 24 посланици само трима не са служители на Министерството на външните работи и не са кариерни дипломати. Така е спазено обещанието политическите назначения да са по-малко от 20 на сто.

Шест от новите дипломати заминават за съседни балкански страни, а десет - в държави от Европейския съюз.

„Започваме с тези назначения, защото те са ключови за нас. Разбира се процесът ще продължи и през следващите седмици”, каза външният министър Николай Младенов.

Външният министър изтъкна, че новият посланик в Холадния генерал Никола Колев не може да бъде разглеждан само като човек от обкръжението на Георги Първанов.

„Но той има дългогодишна кариера в БА, един от хората, които са ключови за присъединяването на страната ни в НАТО. В него държавата е инвестирала много и трябва да продължи да работи на постове, важни за нашата страна”, каза Николай Младенов.

За Кирил Маричков-младши пък постът във Ватикана се явява "наследствен", тъй като неговият дядо е заемал тази позиция през 90-те години. Третото политическо назначение е на депутата от ГЕРБ Красимир Минчев, който отива посланик в Киев. Нови хора ще оглавят мисиите ни в Китай, Кувейт, Йемен и Южна Африка.

В следващите седмици очакваме 30-40 нови имена на посланици. От одобрените днес най-младият е на 36 години - това е съветникът на Бойко Борисов - Ангел Чолаков, който отива в Италия. Любопитна подробност е и това, че сред 24-мата дипломати едва пет са жени.

Ето и предложените 24-ма за назначаване като посланици на България:

Албания – Димитър Арнаудов

Босна и Херцеговина - Ангел Ангелов

Ватикана - Кирил Маричков

Германия - Ради Найденов

Гърция - Емилия Кралева

Египет – Румен Петров

Италия - Ангел Чолаков

Китай - Пламен Шукюрлиев

Кувейт - Александър Олшевски

Холандия - Никола Колев

Румъния - Александър Филипов

Сърбия - Ангел Димитров

Унгария – Бисерка Бенишева

представителството на България към ООН в Ню Йорк - Стефан Тафров

Великобритания - Константин Димитров

Македония - Иван Петков

седалището на ООН в Женева – Иван Пиперков

Австрия - Елена Шекерлетова

Белгия - Веселин Вълканов

постоянното представителство на България към ЕС в Брюксел - Димитър Цанчев

Йемен - Борис Борисов

Република Южна Африка - Катя Делева

Словакия - Маргарита Ганева

Украйна – Красимир Минчев.

По-рано днес темата за посланиците бе част от разговорите на първата работна среща между президента Росен Плевнелиев и премиера Бойко Борисов. Новият държавен глава не пожела да коментира конкретни имена на номинирани кандидати.