147 милиона лева европейски пари за здравеопазването ни продължават да отлежават, вместо да бъдат усвоени. Причината - за втори път стратегията на Министерството на здравеопазването за подобряване дейността на болници, центрове за лъчетерапия и детски домове е отхвърлена от регионалното министерство.

Европарите трябва да се изхарчат за високотехнологично оборудване, рехабилитация, достъп и енергийна ефективност на 10 болници, 30 детски домове и два центъра за лъчетерапия, избрани от Министерството на здравеопазването да кандидатстват обединени в една обща стратегия, която отново е отхвърлена от Регионалното министерство.

Защо точно тази болница, с точно това оборудване и защо са избрани именно тези болници, не са добре формулирани целите и регионалното деление”, обясни зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Според заместник-министъра на здравеопазването Десислава Димитрова тази стратегия е ангажимент на предишното правителство, а сега я преработват.

Отхвърлената стратегия на здравното министерство е била подготвена от външен консултант избран от предишния екип.

Не знаем кой е този консултант и досега сме му платили само 30 000 лева, каза Десислава  Димитрова.

Външните експерти отхвърлили програмата на здравното министерство си задават много въпроси - например защо за високотехнологични са определени две болници на разстояние 15 километра, една като тези в Монтана и Враца. Оказва се, че има дори софийски центрове, които не са успели да влязат в кандидат-листата.

„Ние знаехме, но до последно се опитвахме да влезем на среща при бившата зам.-министърка Костадинова, но тя не ни прие дано сегашното ръководство подходи правилно”, каза доц. Бойко Коруков, изпълнителен директор на УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ”.

Столичната ИСУЛ например сега сама строи център за лъчетерапия, след като купува със 7 милиона лева от бюджетния излишък най-новия линеен ускорител за онкоболни, какъвто в Източна Европа няма. Миналата година 800 българи са пътували до Истанбул, където има такъв ускорител, за да се опитат да спасят живота си. Четиридневна процедура там е струвала 13 000 евро. У нас ще бъде безплатно.

„Ако преди един сеанс на болен беше 40 минути сега ще бъде 2-3 минути можете да си представите колко повече болни ще обслужваме, каза д-р Коруков.

За съжаление в листа на чакащи в ИСУЛ е имало болни, които не са дочакали реда си за лъчетерапия. Има надежда обаче, че ще се появят още нови центрове като този, а до септември експертите по европейски програми на министерството на здравеопазването трябва да изработят нова пълна и убедителна стратегия, за да не останат и тези 150 милиона европари само на хартия.

Зам.-министър Десислава Димитрова обещава да усвоим тези пари до септември.