
Нов скандал в специалните служби. ДАНС разработва журналисти и медии. Разработката се казва "Галерия" и в нея има имена на водещи български журналисти, които разследват корупцията и контрабандата.
Журналисти са били разработвани от подчинената на премиера Държавната агенция "Национална сигурност". Това заяви Елиана Масева, която заедно с още петима представители на вътрешната комисия преди ден влезе в офисите на ДАНС, за да провери как, защо и откога са искани телефонни разпечатки на депутати.
"Това, което ме смущава е много гигантската работа, която се върши по проверка на българските медии. Считам, че това е извън кръга на ДАНС, тъй като ДАНС се бори с корупцията. Мисля, че много усилия са хвърлени и това е изпълнение на една политическа поръчка. Разпечатките на депутати открехнаха информацията, която видяхме в ДАНС", съобщи Елиана Масева.
Нито Масева, нито друг от депутатите, видели папката с името Галерия не пожелаха да кажат пред камерите ни защо и откога журналистите са представлявали интерес за службите, дали са били подслушвани по телефона или и за тях има само разпечатки за разговорите им.
Татяна Дончева обясни в кулоарите, че е установила, че в ДАНС се "събира всякаква класифицирана информация, без да е ясно какво се търси".
Неофициално научихме, че са били наблюдавани 15 разследващи журналисти от различни медии. Трима са от bTV - Миролюба Бенатова, Димитър Анестев и Антон Хекимян. Нашите колеги Бенатова и Анестев работеха за емисията новини, когато научиха, че има информация, че ДАНС ги разработва.
"Аз не знам какво има в тази папка. Не знам дали съм подслушвана, дали съм следена, дали са вадени разпечатки на телефоните ми, на кои телефони, ако са вадени разпечатки, по какъв повод. Не знам и дали не се цели да бъдем провокирани. И питам депутатите, които вчера бяха в ДАНС, защо не спряха до оградата, където ги чакахме чинно 4 часа и да ни разкажат това, което са видели и което днес разказват под сурдинка. Не ми е приятно нито да бъда подслушвана, нито следена. Но не ми е и приятно да бъда манипулирана с информация, която се пуска дозирано", каза Миролюба Бенатова.
За да се спре с политическите спекулации около ДАНС,
Агенцията трябва да излезе с обяснение за скандалните твърдения,
които бяха огласени в последните седмици. Около това мнение се обединиха журналистът Светла Петрова и медийният експерт Георги Лозанов.
"На този етап нямам достатъчно достоверна информация, която да ми позволи да направя еднозначно заключението, че в България се възражда политическата полиция. Винаги трябва да се допуска, че е възможно някоя партийна формация да се възползва от ситуацията, за да извлече политически дивиденти в предизборната ситуация. И особено, ако ДАНС са се опитвали да открият служителя, които изнася класифицирана информация пред медиите е възможно да бъдат прихванати разговорите с журналисти", каза Светла Петрова.
"Този път ДАНС трябва да проговори. И да даде обяснение във връзка с подозренията, че разработва журналисти. Защото, ако действително разработва журналисти и то само по себе си, ако това е цел на техните действия, това не е никаква демократична институция, а се е превърнала в министерство на информацията. Върху нея започва да пада такъв негативен образ", посочи Георги Лозанов.
"Аз бих призовала господин Петко Сертов или някои от неговите заместници, или човек оторизиран от тях да дойде и да представи позицията на институциите, която те представляват. Каня ги в събота в Сеизмограф", каза Светла Петрова.
Главният прокурор каза, че няма информация, че са разработвани журналисти и медии
"От вас чувам", каза Борис Велчев пред журналисти.
По-рано днес министърът на вътрешните работи Михаил Миков откри новата учебна година в школата за бъдещи полицаи, като от сега ги предупреди, че сигурно ще имат и разочарования от системата.
Преди да стане ясно, че и журналисти са обект на специално внимание, министърът коментира поредното развитие около разпечатките на телефоните на депутати в разговор с Миролюба Бенатова.
След посещението на депутати от вътрешната комисия в ДАНС стана ясно, че разпечатките на мобилните им телефони са искани без сериозна мотивировка - под етикета "оперативен интерес".
Заявителите са длъжни да се мотивират, коментира вътрешният министър. На въпрос дали е достатъчна репликата оперативен интерес, той отговори:
"Не. Много често зад тази реплика се крият други мотиви. Изкушението да се злоупотреби със силата е много голямо, независимо дали в МВР или в друго ведомство".
Времето
