Зрители на bTV сигнализираха за заселването на прилепи в някои столични квартали. Според Миглена Иванова прилепите около дома й в столичния квартал "Хаджи Димитър" все по-често плашат нея и съседите й.

"Доста е страховито, защото много малко хора знаят повече за тях и може да се уплаши и дори да припадне от страх", отбелязва Миглена.

Николай Симов е член на Центъра за изследване и защита на прилепите към Националния природонаучен музей. Изследва нощните животни от години и твърди, че Миглена и съседите й нямат никаква причина да се страхуват.

В България всички прилепи се хранят единствено и само с насекоми - един прилеп изяжда около 2000 комара на нощ, успокоява той.

Всички прилепи у нас са защитени от закона. Въпреки че се ориентират чрез ултразвук, жилищните сгради често напомнят естествената им среда на живот. Като добавим и голямото количество насекоми, привлечени от светлините на града, срещите между хора и прилепи са неизбежни.

В случай, че прилеп влезе в дома ви, специалистите съветват да отворите широко прозорци или да се опитате да го хванете.

"Понеже както всички други животни, които са обезпокоени и хванати на тясно, хапят, прилепите също хапят, да не го правят с голи ръце - да си слагат ръкавици или с кърпа - лекичко да го хванат и да го изнесат навън", напомня Симов.

Според учените, вместо да се страхуват, хората трябва да са благодарни на прилепите, за това, че намаляват комарите.

За всички, които искат да научат повече за нощните създания, биолозите организират Европейска нощ на прилепите. На 6 септември от 19 ч. всички са поканени в софийския зоопарк на среща с летящите бозайници