В Националния природонаучен музей се пазят много от колекциите - редки пеперуди и растения, събирани лично от цар Фердинанд. В повечето научни експедиции на монарха са участвали и български учени. Един от тях е известният зоолог академик Иван БУреш.

Първата среща между младия Иван Буреш и княз Фердинанд става в подножието на връх Мусала. Годината е 1903. Гимназистът Буреш събира растения и насекоми за колекцията си.

"Князът се е учудил, защото никъде по планините не се среща човек на такава височина, какво е довело дядо ми там и видял, че той познава пеперудите и растенията, знае латинските им имена и му е предложил да се изкачат заедно до върха и да си говорят за любимите им животни", разказа д-р Алекси Попов, внук на акад. Иван Буреш.

Впечатлен от познанията на младия ботаник, царят му подарява пелерината си.

След дипломирането си Иван Буреш започва работа като лаборант в Царския природен музей, а по-късно става и негов директор. Заедно с царя участва в много научни експедиции. Монархът е удивявал съвременниците си с познанията си по естествени науки.

"Той е познавал добре много видове, а в много случаи е отривал животни за първи път в България. Обичал е много планините, редовно е правил екскурзии и още като е дошъл в България си е поставил задачата да изкачи върховете на всички планини. Това го е направил за около 2 години. Винаги са събирали растения и животни за колекциите на научния музей", каза д-р Попов.

В трезорите на Природонаучния музея още се пазят пелерината на монарха и някои негови вещи, които е използвал при научните си експедиции в България.

Интересни спомени за живота на цар Фердинанд в Германия и Словакия след абдикацията му, ще видите в повторението на документалния филм "Непознаният цар", утре в bTV Документите, от 15 часа.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето