Радослава е на 19 години и вече има 3 годишна дъщеричка. Двете живеят с 200 лева на месец и разчитат на пакет храна, дарена безвъзмездно от социален център.
Около 1,6 милиона души у нас живеят под прага на бедност. В същото време храна почти не се дарява.
"Не повече от няколко стотин или хиляди човека се подпомагат в момента. Хранителната банка може да достигне след 5 години, ако реализира целите си, до 300 000 човека", обясни Марина Бракалова - Фондация за общностно развитие.
Бизнесът също е важна част от веригата. Производителите подкрепят идеята, но настояват даряваните продукти да бъдат освобождавани от ДДС. От Министерството на финансите обясниха, че подобно изключение много трудно може да се направи.
"Никой няма да се сети да ги дарява в момента, защото ще трябва да плати върху тях ДДС", смята Кирил Вътев - председател на Асоциацията на месопреработвателите.
Близо 3 милиона българи имат нужда от храна, за да оцеляват, изчисляват от неправителствения сектор. В това число и Даниела, която е майка на две деца. Преди две години остава на улицата.
"В момента, в който останах на улицата имах 100 лева, които получавах от социалните като майчинство. Нямаше с какво да се храня".
Отворен остава въпросът, какъв процент от бедните хора ще имат достъп до събраната храна и кога ще заработи банката. За безопасността на продуктите ще се грижат от Агенцията по храните, която вече има готовност да започне работа.