Жертвите на тежки престъпления в България, масово не знаят, че могат да получат финансова помощ до пет хиляди лева от държавата. Това алармираха пред bTV от неправителствения сектор.

Според юристи, хората, потърсили парична подкрепа в Националния съвет за подпомагане и компенсация на пострадалите от престъпления, се броят на пръсти.

За Константин Тодоров 8 май 2007 година е повече от един обикновен работен ден. Няколко минути преди девет сутринта, млада жена паркира автомобила си пред бариерата на обекта, които Тодоров охранява. Въпреки забележките на охранителя, жената се държи грубо и отказва да премести колата си.

Той се прибрал в сградата и се обадил на „Паркинги и гаражи”.

В крайна сметка паяк вдига автомобила на жената, но минути след това на обекта се появява нейния приятел, които с метална тръба пребива охранителя и негов колега.

„Опитах се да се запазя с ръце, колко успях не знам, но в един момент излезе моя колега и тогава не си спомням после...", разказа Константин Тодоров.

Тодоров получава средна телесна повреда, изкъртени са му няколко зъба и припада на улицата.

Днес той съди побойника Васил Йорданов и се обръща към „Фондацията за подпомагане на жертви на престъпления", неправителствена организация, която е част от Националния съвет за компенсации на жертвите на престъпления.

Съветът може да отпусне до пет хиляди лева на всяка жертва на престъпление, но както всичко в България, тези пари не се взимат лесно.

"Извършителят на престъплението е установен. Но той трябва да бъде осъден и точно това е проблемът на закона, че той е малко рестриктивен, тоест, трябва да се случат куп чудеса, за да може влезе в сила", обясни Стилиян Иванов, председател на УС на Фондация за подпомагане на жертви на престъпления.

Във Великобритания, държавата подпомага жертвите на тежки престъпления със суми от порядъка на четвърт милион паунда. Тук максимума е пет хиляди лева и то при смъртен случай.

На пръсти се броят хората, които са получили подобни компенсации през изминалата година. По данни на фондацията за подпомагане на жертвите на престъпления, за 2007-ма са били усвоени едва 5 хиляди лева, от едномилионния бюджет на Националния съвет за компенсации.

"Общо взето се сблъскваме с един параграф 22, че гражданите, които отговарят на изискванията на закона не знаят за неговото съществуване, а от друга страна тези, които знаят за закона не отговарят на изискванията", посочи Стилиян Иванов.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето