Четин Казак, ДПС, Михаил Константинов, математик и Тодор Димитров, ГЕРБ гостуваха на Тази сутрин по темата „Какво ще стане с избирателния кодекс и ще бъдат ли намалени драстично секциите в чужбина?”.

"ГЕРБ ще спази предизборното си обещание и проектът за кодекс ще бъде внесен до края на другия месец. Нищо не се готви на тъмно. Извършва се много експертна работа, тъй като кодексът обобщава четири вида избори. Истинският дебат ще се състои в пленарна зала”, отбеляза Тодор Димитров.

"Едно от предложенията е в чужбина да има секции само там, където има консулства и посолства. Лично мое мнение е, че този текст ще гарантира силно присъствие на държавата и вероятно няма да се допуснат нарушения, на които бяхме свидетели”, обясни Димитров.

"Не мисля, че този въпрос трябва да се разглежда по начин дали някоя партия е ощетена или не. Това, което трябва да ни обединява, е да бъдат спазени правата на всички български граждани и по специално правото им да гласуват. При определени обстоятелства, ако това предложение се приеме, това ще ощети огромен брой български граждани, които живеят в населени места, далеч от населените места, където има консулства”, отбеляза Четин Казак.

Ние ще въведем и електронното гласуване, контрира Димитров. На първи етап ще има пилотен проект, за да видим плюсовете и минусите.

От своя страна Михаил Константинов отбеляза: "Добре е, когато говорим по някаква тема, да я поставим, както се казва, в по-общия контекст – исторически и международен. В България до 2001 година се гласуваше само в посолства и консулства. В 2001 година беше разширена тази възможност да се разкриват секции в други градове, което, за съжаление, доведе до безконтролен вот главно според мен по вина на тези, които изпълняваха тази операция. Те можеха да спазват закона, но не го спазиха и държавата беше абдикирала от своите задължения да следи как се провеждат изборите.

В част от европейските държави се гласува в чужбина по подобие на нашето гласуване главно в посолства и консулства, но има и държави, където не се гласува в чужбина.Така че това е едно право, което е в някакъв смисъл под известни условия, затова искам да уточня как стои въпросът с правата и задълженията. Аз всъщност смятам, че трябва да се осигури железен контрол върху гласуването и не е чак толкова важно дали е на територията на консулството или секцията е извън него. Трябва да има представител на държавата, нещо което досега нямаше и което вече в новия кодекс е предвидено. Така че нека да бъдем точни, отсега нататък контрол в секциите ще има, а къде точно ще се разкриват, това остава чисто политически въпрос".

Целия разговор чуйте в прикачения файл.