Преди година Люба Канелова научава страшната вест, че дъщеря й , тогава на 2 годинки, е болна от остра лимфобластна левкемия. Лекарите от онкоотделението на университетска болница в Пловдив правят чудеса, за да спасят детето. След химиотерапията Деница трябва да пие поддържащото лекарство "Пуренитол”.
"Той се започва от началото и се приема по време на целия период на химиотерапия, и после като поддържаща терапия се пие година и половина. Той е много важен, знам от докторите, които ме съветват- не го спирай никога”, обясни майката на дете, болно от левкемия.
Деница трябва да пие лекарството до края на май следващата година. То трябва да й бъде осигурено безплатно от държавата. Оказва се, че здравното министерство не е сключило договор за доставка на лекарството. Затова родителите са принудени да го внасят от чужбина.
"Всички складове са изтарашени, в София, в Пловдив по една-две кутийки. В началото на ноември от Гърция ни го доставиха за 19 евро, а след това от Англия четири кутийки за 25 лева”, обяснява Канелова.
Родителите на още 100 деца от клиниките по онкохематология в Пловдив, София и Варна са изправени пред същия проблем с намирането на лекарство. Парадоксалното е, че "Пуренитол” е извадено от позитивния лекарствен списък, но няма негов заместител. Докторите вършат чудеса, за да набавят липсващото лекарство и да върнат надеждата на родителите, че децата им ще живеят.
"Все пак, засега сме успявали къде контрабандно, къде от спонсори да го набавим и не сме лишили нито едно дете”, обяснява д-р Ангелина Стоянова – началник на отделение по Онкохематология -УМБАЛ "Свети Георги"-Пловдив.
Приятели на Люба създават група във Фейсбук, която за броени дни събира над 20 000 поддръжници.
Родителите на деца, болни от левкемия продължават да чакат отговор защо след като медицината дава 70% шанс на децата им да живеят, държавата им го отнема като не набавя лекарства.
От Министерството на здравеопазването обясниха, че проблемът се е получил заради промяна на фирмата производител.
Новата компания, която е започнала да произвежда медикамента, все още не е подала заявление за включване в позитивния лекарствен списък. След като това бъде направено, държавата ще може да възстанови плащането на медикамента.