
Това показват резултатите от обстоен лабораторен анализ на двата екземпляра в Стара Загора. Въпреки това, местното ловно-рибарско дружество обяви награда за всяка уловена пираня.
"Пиарактус брахипомус" или т.нар. Червена пираня обичайно обитава реките Амазонка и Ориоко.Това,че отскоро я има и у нас вече е факт.
"...След това се прибрах и я пуснах в каче с другата риба, стоя цяла нощ и на другия ден...
- Изядена ли беше рибата на сутринта?
...Не, не беше изядена, пиранята беше починала”, обяснява един от рибарите.
Според специалистите червеното"Пако" е всеядна риба. А това, че живее в условията на каменисто дъно и топли води е причина за една от основните хипотези за наличието на пирани в "Пача бара".
"Най-вероятно е хвърлена от човек, който я е отглеждал в домашни условия и я е пуснал в язовира. При температура под 16 градуса е невъзможно тази риба да оживее.", заяви Пламен Христов, директор на териториалното звено-Габрово при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури.
Въпреки успокояващите факти, от ловно-рибарското дружество в Габрово ще продължат претърсването на водния басейн.
"И за всяка уловена пираня, ако въобще има още някакви такива, ,значи ние ще заверяваме безплатна членска карта за следващата година и някакви материални награди", каза ръководителят на ловно-рибарското дружество „Чардафон” в Габрово Христо Чантов.
Оказа се, че освен смут и паника, наличието на пирани в Габровския язовир предизвиква и небивал интерес. Да видят мястото днес бяха дошли запалени рибари чак от Бургас.
И в случая с пираните габровците проявяват прословутото си чувство за хумор
"Няма само охлюви да се гледат тука и да се показват такъмите как се разнасят. Може да се покаже и пираня по габровски на някоя яхния, такава живописна, с пет миризми".
Специалистите от столичния зоопарк определиха пускането на пирани в габровския язовир, като престъпна безотговорност. За щастие, този вид хищни риби не може да оцелее дълго време в българските климатични условия.
Биолозите от столичния зоопарк са убедени, че пираните, намерени в язовира край Габрово, са били отглеждани в домашни условия. Учените познават над 40 вида пирани, но едва няколко от тях са хищни. Рибите нападат само когато са в стадо и по принцип избягват срещите с човека.
Според специалистите, пираните трудно биха оцелели в българските водоеми. Рибите се нуждаят от висока температура и киселинност на водата, която не е характерна за България. Въпреки това, пускането им в природата може да се окаже фатално за други животински видове и да доведе до катаклизми в екосистемите.
Ако уловите екзотичен вид риба в български водоем трябва да я занесете за изследване в най-близката агенция по аквакултури или местната ловна дружина. Специалистите съветват да се избягва консумацията на непознати и екзотични риби, защото рискувате да получите отравяне.