Не мисля, че смяната на здравния министър е въпрос на хитрост. При условие, че предстои вот на недоверие, при условие, че предстоят лекарски протести, има напрежение в системата, не може да се очаква че ние ще бъдем безучастни и ще чакаме събитията да се случат без никаква реакция от наша страна. Това заяви в студиото на „Тази сутрин” Даниела Давидкова, член на здравната комисия, депутат от ГЕРБ.

„Вие видяхте, че се нагнети напрежението през последните седмици на управлението на министър Борисова и достигна своя апогей след публикуването на проекта за въвеждане на доплащане във вид, в който беше изложен на сайта на Министерството на здравеопазването (...) Ние обмисляме варианти за дисциплиниране на системата. Разбира се, трябва да се прецизира в кой вариант на медицинската помощ ще се въведе, защото моето лично убеждение е, че трябва да се започне от извънболничната помощ, тъй като болничната помощ е едно скъпо струващо лечение и трябва точно да се прецизират нещата и да се прецени на какъв етап и с колко да се следва една логична последователност. Едно такова решение трябва да бъде широко медийно презентирано и да се постигне политически консенсус”, каза тя.

По думите на Давидкова не само смяната на министъра е ход, който ще успокои системата: „Връщането на финансирането, което се дължи на болниците изминалите месеци, неплатените суми, които те са фактурирали към здравната каса, наистина създаде сериозни проблеми в системата. Тези пари са дължими по закон и те трябва да бъдат изплатени”, призна тя.

Според нея дори и през август не е имало сериозни списъци на чакащите за планови операции. Има лечебни заведения, които са по-търсени от пациентите – именно в тях се налага някои планови операции да се извършва плануване. Това не може да се администрира, защото е в компетентността на лекаря, смята депутатката.

„Лекарите са прави да протестират, защото заслужават възнаграждение за труда, който полагат. Искаме да набележим спешните мерки, които наистина ще доведат до успокояване на системата. Смятаме, че стъпката за финансиране е първата в това отношение”, допълни тя.

„Смятам, че здравното министерство е това, което води политиката в здравеопазването. И доколкото финансирането е важно по общи показатели и обеми, начинът, по който това финансиране се отразява на здравето на нацията, е именно в прерогативите на здравното министерство (...) Проблемът не е във финансовия министър. Търсеният широк обществено-политически консенсус е особено важен за реформата”, каза още Давидкова.