Кирил Вътев, председател на Асоциацията на месопреработвателите гостува на "Тази сутрин" по темата "Има ли кайма без соя и подобрители?". Неговият коментар по темата:

"На външен вид е трудно да се познае качествен ли е един продукт, но принципно в България продуктите, които са на пазара, са контролирани. В тях се влагат само разрешени за влагане продукти. Минимум на третия ден след производството си един продукт може да бъде в търговската мрежа. Всички продукти се произвеждат по дадени вътрешнофирмени стандарти, които са контролирани и утвърдени. От Държавния ветеринарно-санитарен контрол (ДВСК) контролират дали фирмите спазват тези свои вътрешнофирмени стандарти.

Всеки "Е номер" означава "Европа"

и е един набор от допустими за влагане във всички видове храни добавки, които се контролират от Европейската агенция по безопасност на храните, тя ги изследва и регламентира.

Не можем да сложим всички продукти под един знаменател. На пазара и в момента има продукти, които по нищо не отстъпват от стандарта "Стара планина”, но те не са най-купуваните, защото са най-високи цени в сравнение с останалите.

Месото не е евтина суровина

Цената е функция на себестойността на вложените материали. (...) Заедно работихме с министерството, за да се създаде в максимално кратки срокове теоретичната част на стандарта "Стара планина", в който основното изискване е с нищо да не се заместват месните суровини. Има две-три добавки, които имат своите "Е номера". По време на социализма не са съществували тези сигнатури, но те и тогава са влагани. Откакто съществува месопреработването като дейност, тези добавки ги има. Сега се наричат "Е номера". На стандарта "Стара планина" те ще са три.

Коментарът на д-р Любомир Кулински, директор на ДВСК по темата: "Имаме ресурс за контрол. В момента разполагаме с около 600 ветеринарни инспектори. Един инспектор може да вземе една, две, три проби в зависимост от обекта, който проверява и за какво проверява".