Ценителите на изкуството в Пловдив, както и гостите на града под тепетата ще имат възможността да се срещнат отблизо със “Скулптурите на Дега” в Пловдив. Изложбата ще бъде подредена от 12 януари в Градската художествена галерия.

Изложбата ще бъде в града под тепетата след София и Варна. Съорганизаторите на изложбата Френският институт, Посолството на Франция и Емпорики Банк България решиха да увеличат престоя на колекцията в България след огромния интерес, който тя имаше в София. Повече от 30 хиляди столичани и гости на столицата се насладиха на изкуството на Дега, известен на всички като забележителен френски импресионист.

За Дега

Едгар Дега е роден в аристократично семейство. Син на банкер. Нереализиран юрист. Доброволец в армията.Приятел с Мане. Назован от маестро Реноар “най-великият сред скулпторите на 19 век”. Признат още приживе като истински талант, чийто творби се продавали на баснословни цени.

“Скулптурите на Дега” е единствената пълна колекция от 74 бронзови фигури*. В нея са застъпени всички теми, които са вълнували великия френски маестро - танцуващи фигури, коне, жени, които правят тоалета си. В колекцията е и "Малката танцьорка на 14 г.", която в епохата на Дега получава остри нападки от критиците.

За гостуването на експозицията у нас

Пристигането на колекцията в София стана възможно благодарение на успешното партньорство между Френския културен институт и Емпорики Банк, част от френската Credit Agricole Group. "Вярваме, че изкуството има нужда от добри посланици по света, каквито сме поели отговорност да бъдем”, категоричен е главният изпълнителен директор на банката в България Атанасиос Петропулос.

Над 30 хил. души посетиха експозицията в столицата и поставиха рекорд в историята на Националната художествена галерия. България се оказа третата държава, която показва изложбата. Изпревариха ни само Атина и Тел Авив.

И дали защото собственикът на колекцията и президент на Центъра за визуални изкуства Амир Камири бе пленен от България, или впечатлен от невероятния успех на изложбата в София, той прие предизвикателството тя да отиде и във Варна и в Пловдив. Така варненци ще се радват на таланта на Дега до 8 януари, а в Пловдив се предвижда произведенията да бъдат от 12 януари в рамките на месец.

Партнирането на подобно събитие показва глобалната политика на Емпорики Банк като част от семейството на една от най-големите европейски банки – френската банка Credit Agricole. Освен водещ партньор на френската икономика Credit Agricole е позната по света със своята културна филантропия – банката подкрепя над 1000 проекта, посветени на изкуството и културата, през последните 30 години. А меценатството отдавна се е превърнало в своеобразна мисия на Credit Agricole не само във Франция, но и по света.

"Основното ни желание е ярко да заявим своето присъствие в културния живот на страната и за нас е чест и удоволствие да срещнем варненската публика, а в бъдеще и пловдивската, с един забележителен френски творец", споделя Атанасиос Петропулос. Самият той истински ценител на изкуството.

* След смъртта му наследниците откриват восъчните фигурки, които оцеляват благодарение на решението им да се направят бронзови отливки. Това е сторено със 74 от общо 150-те намерени восъчни пластики. Днес голяма част от отливките са разпръснати по световни музеи като Националната художествена галерия във Вашингтон, музея "Д'Орсе" в Париж, музея на Кеймбридж в Англия, музея към университета на Йейл в САЩ и др.