Шокиращият доклад на Българския хелзинкски комитет и на прокуратурата доведе до 166 досъдебни производства. За последните 10 години 238 деца с увреждания за починали вследствие на глад, студ и насилие. Деца са имали счупвания, а били лекувани с риванол.

В дома в село Гомотарци вече има ново ремонтирано крило. В новообзаведена стая ще бъдат настанени по-агресивни деца. Какво е обаче отношението към децата? Според доклада на прокуратурата само за тази година има два смъртни случая в този дом, обобщава Антон Хекимян, който се срещна с децата и социалните работници в Гомотарци. Всъщност смъртните случаи в дома са три, призна директорът

Защо се стигна до смъртни случаи?

„Децата, с които се случи това, бяха в много тежко състояние. Заболяванията им са много тежки и причината за това са тежките случаи и заболяванията”, обясни за „Тази сутрин” Дешка Николова, директор на дома.

Според доклада обаче основните им заболявания – детска церебрална парализа и др. увреждания, не са причина за смъртта им, а занемарената грижа за тях. Всъщност смъртните случаи в дома са три, призна директорът Дешка Николова. Последното дете е имало обрив.

„След като детето, вече лице на 24 години, беше лекувано за обрива, консултирано с кожен лекар, обривът изчезна, но след това смъртта му настъпи от разрив на сърцето”, каза Николова. Директорката разговаряла лично по случая с патоложката и това била нейната констатация.

„Това не е точно разрив, а остра сърдечно-съдова недостатъчност. Това са увреждания по рождение, което детето го има, и което с възрастта се увеличава и това е една от причините за смъртта. Това не можеше да се промени, това са несъвместими с живота състояния”, твърди д-р Михаил Станев, личен лекар на децата от дома.

За 8 години има 10 смъртни случая в дома

Починали от двустранна пневмония, а имат други заболявания.

„При голяма част от децата не можем да получим информация за състоянието им от самите тях. Те не могат да контактуват вербално, по-голямата част са с дълбоки и тежки умствени увреждания. Има медицинско лице. Тези деца могат да се чувстват ежедневно по един и същи начин и ние познаваме тези деца, когато видим промяна”, каза директорката. По повод информацията за лечение с риванол на счупвания на крайници, Дешка Николова каза, че са лекувани с риванол след консултация със специалист ортопед, защото състоянието им не позволявало да се постави гипс.

Директорката отрече информацията в доклада, че децата са водени в болница след 5-7 дни. По думите й при промяна в състоянието на детето, то се транспортира до болница още същия ден.

Едно от децата – Виргиния, е в тежко състояние. Фрактурата била лекувана с риванол, заведена е в болница след пет дни за рентген, сочи докладът. Николова отрече и тези твърдения. „Имаме документи, имаме амбулаторен лист от ортопеда и това може да се докаже”, каза Николова.

Според д-р Станев има и състояния, при които се прави компресивна превръзка с риванол, при която се мобилизира счупения крайник. Той също твърди, че детето веднага е откарано в болница.

„Твърдение, което не може да бъде доказано се приема за клевета. Имаме документи, които доказват, че това дете навреме е закарано, снимано е. На всички документи има дата и час”, добави лекарят.

Шест деца приемали транквиланти

Според доклада успокоителните са им изписвани , като не се знае какъв е страничният ефект от тези лекарства за тях. Според личния лекар на дома обаче няма дете, което да е приемало тези медикаменти, което да не е консултирано със специалист – психиатър и невролог.

Половината от децата страдат от патологично недохранване

Храненето е занемарено, всички са на обща и стереотипна диета, пише в доклада на Хелзинкския комитет.

„Не е вярно, имаме и деца с наднормено тегло. Всяко дете получава грамажа, който е определен”, уверява директорката на дома. Тя посочи, че всички проверени домове са поставени под един знаменател.

„Целият колектив полага максимум грижа за децата”, каза Николова. В дома работят 38 души, има и допълнителен персонал по различни програми. Според директорката е необходимо персоналът да се увеличи.