Минералните бани край Бургас тънат в разруха, разграбени и занемарени. Отговорността за стопанисването им е на общината, но тя не може да ги експлоатира, защото цялата инфраструктура край тях остава държавна. Подобно е положението с голяма част от базите край минералните извори в страната.

Славата на Бургаските минерални бани се e предавала през вековете - царе, пълководци и турският султан Сюлейман Великолепни лекували там болежките си. За интереса към баните през по-ново време свидетелства не една табела. Сега обаче басейнът се пълни само четири дни в седмицата.

„Тук беше само женска баня, мъжката баня беше от другата страна. В момента тя не работи. Тази баня е четвъртък - жени, петък - мъже, събота - жени, неделя - мъже, така работи. През останалото време почива", обясни помпиерът Жельо Луцканов.

Когато работи, банята се отоплява трудно, влага и мухъл са избили по стените, а таванът се руши. Въпреки това желаещи да се изкъпят в минералната вода има.  

„Това не е типичната хигиенна баня. Никой няма да дойде тук просто да се изкъпе, защото може да се изкъпе вкъщи. Хората идват - голяма част от тях, както се казваше навремето - стихийно да се лекуват", заяви д-р Кирил Младенов – управител на минералните бани.  

В окаяно състояние са и басейните край балнеолечебницата, единият от които с олимпийски размери.

„От 20 години не работят басейните в минералните бани, всичко е изкрадено, всички метални части са изрязани и са предадени за скрап и в момента е една джунгла", оплака се кметът на община Бургас Димитър Николов.

За да развие на това място балнео- и СПА-туризъм, с музей и спортна база, общината очаква да получи от държавата и постройките край минералните извори, които сега са собственост на здравното министерство.