Здравните осигуровки ще бъдат повишени поне с 2%. Увеличението ще е за сметка на държавния бюджет или на вътрешно преразпределение на различните видове осигуровки. С това предложение БСП ще се яви на преговорите с партньорите си от коалицията, реши Висшият съвет на партията.

На предстоящите преговори в Катарино за промените в социалната сфера БСП ще предложи на ДПС и НДСВ здравните осигуровки да бъдат повишени, но при условие, че не се променя осигурителната тежест. Това означава, че ако здравната осигуровка от 6% стане 8%, двата допълнителни процента ще бъдат взети от осигуровките за трудова злополука и пенсиониране или от други осигуровки.

Министърът на здравеопазването Евгений Желев предложи детските осигуровки да бъдат изравнени с тези на възрастните.

Предложението му е осигуровките, които се плащат от държавата – детските – от 3% да станат 6% и да се изравнят с тези на пенсионерите.

Ако управляващите решат здравните осигуровки да са 8%, това ще важи за всички - толкова ще станат и осигуровките на пенсионерите и децата.

"В тристранната коалиция има общо мнение, че осигуровките трябва да се увеличат, но без да се увеличава осигурителната тежест", каза вицепремиерът Ивайло Калфин.

Висшият съвет на БСП реши още процентът от БВП за здравеопазване следващата година да стане от 4.2% поне 5 на сто.