Повече от 400 българи напуснаха Либия по спешност в началото на революцията преди 9 месеца.

Д-р Анета Иванова има 12 години стаж в Либия, когато се връща у нас в края на февруари почти без багаж.

"Не ме интересуваше нищо, защото виждах края на живота си", разказва д-р Иванова.

Тя е една от 400-те завърнали се българи. Казва, че успяла да си вземе по-голямата част от парите, които й дължи болницата, както и документите.

"Последният месец нищо не даваха, защото нямаха пари, започнаха палежи на учрежденията", разказва още д-р Иванова.

Според д-р Иванова само тя би трябвало да има да взима около 10 000 долара за последната година, ако новите управляващи зачетат последните увеличения на заплатите им.

Според говорителя на външното ни министерство сънародниците ни биха могли да си получат дължимото след време.

"Българите там са част от една голяма общност на чуждестранни работници, така че при всички случаи, както България, така и други страни, ще имат своите въпроси към правителството, когато то бъде формирано, за да могат интересите на тези граждани да бъдат защитени", заяви Весела Чернева, говорител на външно министерство.

Посланикът на Либия у нас смята, че Либия ще успее да си стъпи на краката в близките месеци, под ръководството на все още несформираното правителство на временния съвет.

"Сега започваме да събираме оръжията от улицата и да ги даваме на армията. Животът продължава нормално. Банките също работят нормално. Но имаме някои проблеми с финансите - няма достатъчно пари, но мисля, че скоро всичко ще е наред", обясни Иса Ашур, посланик на Либия у нас.

Според посланика няма горена документация.

Либия отново очаква български специалисти, които да помогнат за възстановяването след войната.