
Изследването на британско-финландски екип от лабораторията по океанография "Праудман" (Pol.ac.uk) беше представено на годишното заседание на Европейския съюз по геоложки науки във Виена. Учените прогнозират три пъти по-голямо покачване на морското ниво от предвиденото от Междуправителствения съвет за измененията в климата миналата година.
Новата оценка се основава на модел, който позволява точно реконструиране на морското ниво през предишните 2000 години - период, през който то е било много стабилно. Темпът, с който нивото се покачва обаче, се ускорява и то ще е с 0,8 м до 1,5 м по-високо до следващия век, каза Светлана Йевреева от лабораторията "Праудман".
През XVIII век морското ниво се е покачило с 2 см, през XIX век - с 6 см, през XX век - с 19 см. Изглежда, че бързото покачване през XX век е от топенето на ледовете, каза Йевреева.
Междуправителственият съвет за измененията в климата в миналогодишния си доклад прогнозира покачване от 18 см до 59 см до следващия век. Тези цифри са твърде занижени, каза Саймън Холгейт от "Праудман".
Учените изтъкват, че Междуправителственият съвет за измененията в климата не е отчел динамиката на леда - по-бързото движение на ледената покривка, предизвиквано от топенето, което съществено ускорява изчезването й. На този ефект ще се дължи около 1/3 от бъдещото покачване на морското ниво.
Има много данни, че през 2100 г. ще има покачване от около 1 м, каза Стив Нерем от университета на Колорадо, като изтъкна, че покачването няма да е равномерно и са необходими допълнителни изследвания за определянето му за конкретните региони.
Учените може да спорят за размера на покачването на морското ниво, но са единодушни, че най-засегнати ще бъдат развиващите се страни в Африка и Азия, които не разполагат със средства за защита срещу наводнения.
(БТА)