Предизборната кампания по медиите започва на 23 септември и приключва в 24 ч. на 21 октомври, каза Бисер Троянов, говорител на Централната избирателна комисия.
В Деня за размисъл - 22 октомври, и в изборния ден - 23 октомври, не се допуска предизборна кампания. Тя се прави задължително на български език. Условията и цените за тази кампания са еднакви за всички кандидати и те трябва да бъдат обявени до 12 септември на сайтовете на медиите. Предизборната кампания за президент тръгват по БНР и БНТ с три минутни обръщения.
Местните избори започват с встъпителни клипове с продължителност от една минута. Клиповете са платени по тарифа одобрена от МС.
Във всички обръщения трябва да има послание, че купуването на гласове е престъпление, каза Бисер Троянов. Резултатите от екзит пуловете се съобщават след 19 ч. на 23 октомври.
Две кандидатпрезидентски двойки са депозирали досега документи в ЦИК
Едната е на ГЕРБ - Росен Плевнелиев - Маргарита Попова, а другата - на Атака - Волен Сидеров - Павел Шопов, съобщи още Троянов.
До 12 септември избирателните списъци трябва да бъдат обявени
от кметовете на общините на видно място, както и в сайта на съответната община. Гражданите на държави-членки на ЕС, които желаят да участват в изборите и отговорят на условията на закона, трябва до 12 септември да подадат заявления в местната администрация. Техните списъци ще бъдат обявени по-късно.
ДСБ ще обжалва решението на ЦИК да не заличи регистрацията й
за президентския вот и да не й върне депозита. Жалбата ще бъде предадена на Върховния административен съд за разглеждане.
В ЦИК на 2 септември постъпи искане за заличаване на регистрацията на ДСБ и искане да бъде върнат безлихвеният депозит в размер на 10 000 лв. ЦИК обаче е отказала със свое решение на 5 септември да заличи регистрацията на тази политическа партия, тъй като в Изборния кодекс не е посочена такава процедура по заличаване на регистрацията, обясни другият говорител на комисията Ралица Негенцова.
В кодекса се допуска заличаване на регистрацията, ако има такава в законовия срок и след извършена проверка на списъците с подписите на избирателите, се окаже, че не са налице задължителният брой от 7000 подписа.
Депозитът може да се върне само и единствено, когато при участие във вота регистрираните кандидатите получат повече от 1 % от действителния гласове на национално ниво. ЦИК освен това не е разпоредител със средствата. Парите се внасят във фонд за лечение на деца към здравния министър.