
В доклада се изтъква, че докато през 2007 правителството на България е спазвало правата на своите граждани, има и редица нарушения в различни сфери. Най-много от тях са свързани с полицията и с корупция в структурите на властта.
В доклада се казва, че корупцията засяга изпълнителната, съдебната и законодателната власт, а законите срещу корупция на държавни служители не се прилагат ефективно и има безнаказаност.
Сред другите изброени нарушения е купуването на общинските избори през октомври 2007 от бизнес кръгове и фигури от организираната престъпност с цел достъп до еврофондовете. В допълнение, имало е "изборен туризъм", главно "внос" на цели автобуси гласоподаватели от Турция, а и от Македония.
Корупцията и организираната престъпност в България са проблем, изтъква се в доклада, но в същото време борбата с тях не засяга достъчно високи нива, смята Държавният департамент.
Списъкът на останалите нарушения е дълъг - ограничаване на свободата на пресата, дискриминация на малцинствата, неприемливи условия в домовете за сираци и умствено изостанали деца, дори трафик на деца от домове за сираци.
След доклада за наркотиците и финансовите престъпления, в рамките на няколко седмици това е втори доклад на Държавния департамент, който сочи сериозни проблеми в България.
Припомняме ви, че по време на местните избори през есента миналата година bTV излъчи няколко репортажа за купуване на гласове. Най-драстични бяха случаите в Перник и Столипиново. За съжаление след разследванията на Стоян Георгиев и Генка Шикерова нямаше никакви правни и административни последствия. В крайна сметка няма наказани в Перник, където дори и деца участваха в схемите за търговия с гласове. И в Пловдив прокуратурата отказа да образува досъдебно производство за купуването на гласове в квартал "Столипиново" с мотива, че не са намерени достатъчно доказателства.
“Характерно е, че всички дела завършиха с отказ. Основанието и причината е липсата на тъжба от пострадало лице", обясни Михаил Алексов, говорител на Окръжна прокуратура – Перник.
Галя Андреева от Окръжната прокуратура в Пловдив каза, че е проверено е всяко едно от лицата, издирено е, но вече пред полицейските органи всеки от тях категорично е отрекъл да е ставало въпрос за купуване на гласове.
Основното, заради което постановихме отказ е, че липсва тъжба, която да е законов повод за започване на производство, както изисква Законът, касаещ купуването на гласове, каза Галя Андреева.