Испански консорциум проявява интерес към покупката на части от бившия комбинат „Кремиковци”, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който е в Мадрид в рамките на делегация, водена от премиера Бойко Борисов. Фирмите от консорциума имат готовност да участват пред Европейската комисия с проект за 20 млн. евро за рекултивация на терена на комбината.
Същевременно стана ясно, че американската компания проявява интерес към дейностите по продължаване живота на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ „Козлодуй”, както и към доставката на свежо ядрено гориво. Министър Трайчо Трайков се срещна с изпълнителния директор и вицепрезидент за Южна Европа на американската компания „Уестингхаус” Хосе Гутиерес. Двамата разговаряха за развитието на ядрената енергетика и за ядрената програма на България в контекста на енергийния баланс на Балканите.
В Мадрид министър Трайков разговаря и с Тереза Сантеро, първи заместник-министър на индустрията, търговията и туризма на Испания. След срещата стана ясно, че България ще черпи от опита на Испания за навлизането на електромобили и улавяне на въглероден двуокис
В Испания всеки, който иска да закупи електромобил, получава субсидия до 6 хил. евро. Субсидии са предвидени и за производителите, които получават кредити при облекчени условия, и за изграждане на зареждаща инфраструктура.
