Жители на варненското село Константиново блокираха тази сутрин пътя Варна - Белослав в знак на протест срещу решението за закриване на местното училище, където в момента учат 69 деца. Отсечката остана затворена от 7.00 до 8.00 часа и причини километрични задръствания и в двете посоки на пътя.

Затварянето на училището се налага заради слетите паралелки, което влошава качеството на учебния процес, мотивираха се преди време членовете на просветната комисия към Варненския общински съвет. Хората обаче негодуват, защото съветниците са гласували проекторешението на администрацията, без да се допитат до народа.

"Не дойдоха да се консултират, да видят училището, те не го знаят къде се намира", твърди кметът на с. Константиново.

Местните са притеснени от перспективата децата им да учат в областния център, макар че от община Варна обещават безплатен транспорт.

В протеста, освен родители, баби и дядовци, се включиха и възпитаници на училището пред закриване.

"Едно училище имаме, а пък децата втори клас как ще тръгнат да ходят във Варна - да стават в 5:30 часа и да се връщат, ако е втора смяна, в 8-9”, каза ученикът Димитър Иванов.

Според варненските общинари, обаче, сливането на паралелки напомня за взаимноучителната метода през Възраждането, която не се вписва в съвременните представи за качествен учебен процес. Дали качеството в слетите паралелки в местното училище е ниско - никой не може да каже, защото инспектори там не са стъпвали от 22 години.

В същото време общинарите във Враца решиха да закрият 7 училища заради липса на деца. Оказва се, че в условията на делегираните бюджети оцеляването им е невъзможно. В три села - Три кладенци, Нефела и Паволче, хората успяха да се преборят за училищата си.

Във врачанското село Чирен тази година училището оцеля на косъм, въпреки отрицателното становище на Регионалната инспекция. Парадоксът е, че там децата са едва 9 и още през януари бюджетът е изразходен за месеци напред. Персоналът и жителите са наясно, че няма какво повече да бранят. В село Три кладенци обаче местните се готвят за бунт и не си дават училището. Категорични са, че няма да пуснат децата си да пътуват.

Според родителите, атаката срещу школото е на етническа основа. Според директорката обаче оцеляването е невъзможно.

„Около 100 хиляди лева ще бъдат необходими средно за тези 72 деца, които в момента се обучават. А в условията на делегиран бюджет постъпленията ще бъдат средно около 72 хиляди, не повече”, заяви директор Ваня Климова.

Въпреки че са социално слаби, хората предлагат алтернатива.

„Тук си имаме учители, много грамотни, дето са учили и нас. Може да са пенсионери. Ние ще им платим по 10 лв. от семейство, децата да си останат тука”, предлага Начко Петров.

Парадоксът е, че учениците, заради които е протестът, са на друго мнение.

„Смятам да го закрият. Защото не искам да уча тук, искам да уча във Враца”, споделя своето мнение седмокласничката Людмила.

Подписката срещу затварянето на школото е подкрепена от двеста жители.