Кражба е причината за аварията, оставила жители от 8 столични квартала без електрозахранване тази сутрин, установи разследване на ЧЕЗ. Откраднат е кабел, по който тече високоволтов ток, с медна обвивка.

В 7.20 ч. сутринта от колекторите на подстанцията излиза гъст дим. Дежурните реагират бързо и дърпат шалтера. Без захранване остават абонати от комплексите "Люлин"  7, 8, 9 и 10, "Надежда" - 1, 3 и 5, квартал "Модерно предградие" и район "Връбница" 1 и 2. Оттук нататък следва интересната част. Служители на ЧЕЗ трябва да обходят хиляди метри с кабели на 4 метра дълбочина под земята сред плъхове и други твари, за да видят гащеризон, чаша от кафе и клещи, принадлежащи на предприемчивия човек, който цяла нощ е белил кабели, за да върне няколко килограма мед на вторични суровини.

„Кабелите са 20-киловолтови. Не е за предпочитане да се опираме до метални части, защото това, което е направено по кабелите, тоест, махната е медната им оплетка, която има определени функции, в момента е махнаха”, каза инж. Божидар Гатев, дирекция „Експлоатация и поддръжка”.

На земята има десетки кабели, който са останали без медната си сърцевина. Това е особено опасно не само за крадците, но и за служителите, които отиват да отстранят повредите, защото те се разхождат само на сантиметри от обелените кабели.

Преди два месеца служителите са правили обход на същия колектор и това означава, че щетата е нанесена през това време. Обелени са девет хиляди метра кабел.

Интересното е, че досега няма регистриран смъртен случай на крадец на мед. А със сигурност е имало. Защото няма как премахвайки изолацията някой да не е бил пронизан от 20 хиляди волта. За пореден път техническия екип напуска колектора. Отново входът ще бъде заварен.

„Един километър от кабела тежи 265 килограма, по сега действащите цени на черния пазар струва 10 лева, т.е. тези, които са ни обрали са реализирали печалба от около 24 хиляди лева”, каза за bTV Новините инж. Росен Йорданов директор Експлоатация, ЧЕЗ. Това за компанията обаче ще струва в инвестиции от 150 хиляди лева. По думите на Йорданов проблем за компанията е това, че не всички колектори са собсвеност на компанията. Въпреки охраната крадците успяват да проникнат. Йорданов смята, че промени в Наказателния кодекс,  сериозни наказания, както и забрана за изкупуване на промишлен отпадък от частни фирми,  могат да предотвратят честите кражби.