Музикалната академия в София е основана преди 90 години, но все още няма собствена сграда. Аудиториите приличат на демилитаризирана зона, кабинетът на ректора се наводнява от дъждовете, а студентите ще студуват тази зима, заради съкращенията в бюджета. Таксите за обучение трябва да бъдат увеличени, затова ректорът ще изпрати писмо до премиера с молба за помощ.
"Ние ги караме с тези високи такси насила да ходят навън. Ние си ги пъдим студентите. Не трябва таксата да пъди нашите студенти, и да се стреми да се изравни цената на държавното с частното образование. Това не трябва да се допуска и тук държавата трябва да се намеси", смята проф. Димитър Момчилов.
Студентите от Музикалната академия се занимават с изкуство още от 5-6 годишна възраст. Съкращенията на бюджета и вдигането на таксите обезсмислят дългогодишните им усилия. Същото се отнася и за връстниците им в Националната художествена академия.
Ректорът на Музикалната академия ще трябва да съкрати заплатите на преподавателите, а в Художествената академия се притесняват, че ще има отлив на студенти.
"Ще се разстрои учебният процес до голяма степен. Надявам се, няма да е фатално, но така студентите ще изгубят част от правата, които имат - да работят в свободното си време за самоподготовка в ателиетата", призна проф. Светослав Кокалов.
Академиите по изкуства имат по-специални изисквания, с които държавата трябва да се съобрази, категорични са ректорите.