Родните депутати изкарват по 5 000 лева на месец. Разкритията за допълнителните суми, извън основната заплата, срещу които се разписват народните избраници,  направи лидерът на РЗС Яне Янев в ефира на предаването на bTV „Тази сутрин”.

С репликата „Трябва да се лекува тази жена!” и дупликата „Я, си затваряй устата бе, кретен!”, преди шест години в парламента започна скандал между двама депутати. Причина бяха пари, сложени в плик. Стела Банкова ги разтълкува като 13-та заплата и ги хвърли демонстративно от трибуната.

Оттогава за парите на депутатите се говори рядко. Докато днес в студиото на "Тази сутрин" Яне Янев не извади подобен плик с подобна сума – 1464 лева.

Каква е причината Янев да топи другарчетата си по парламент по този начин? Той взимал по 6 000 лева на месец, но по друга схема, а не като редовите депутати, които можели да си докарват по 5 000. Най-малкото обаче, той даде повод да погледнем към депутатските фишове.

В тях пише, че средната депутатска заплата у нас е 2595 лева. Към нея обаче се прибавя и едно не особено популярно в обществото перо - "Експертна дейност". Именно за него те взимат по 1464 лева допълнително. Това означава, че всеки депутат има на разположение по 1500 лева на месец, за да наеме експерти и сътрудници. Но дори и да не го направи, пак получава парите. Ако депутатът е независим, той получава парите в плик, иначе получател е парламентарната му група. Тоест, това че от независимите депутати нищо не зависи, е поредният мит в българското общество. Освен че взимат парите за експертна дейност, от тях зависи и в коя партия ще отиде държавната субсидия, която получават. А тя не е малка - около 200 000 лева.

Освен това депутатите могат да осчетоводяват пътните си разходи до избирателни райони, като за целта могат да ползват личен или служебен автомобил и самолет.

С "парите в плик" се оказва, че депутатите са най-скъпоплатените хора във властта. Един народен представител взима повече от премиера (3576 лева), президента (4614 лева), председателя на Конституционния съд (3690 лева, председателят на НС (3403 лева), министрите (2700 лева) и заместник-министрите (1000 – 1600 лева).

„Депутатите от управляващата партия ГЕРБ не получават „пари в плик”, заяви категорично Искра Фидосова, зам.-председател на парламентарната група на формацията и шеф на правната комисия в парламента.

Тя обясни, че, когато колегите и съпартийците й имат нужда от допълнителни средства, ги получават след попълване на специален формуляр – молба до парламентарната група, която в последствие се подписва от нейното ръководство.

Неусвоените пари от касата на партията се дават най-често за лечение на болни деца, каза още Фидосова.