Повторна проверка на експерти в защитената територия показа нарушения на разрешителното, издадено от екоинспекцията в Плевен.
Да не се безпокоят прилепите и да не се шуми в полутъмната и тъмната част на пещерата са разпоредили от регионалната екоинспекция на филмовата компания. Дни след края на снимките прилепите са будни.
„Това значи, че те хабят много енергия в момента, енергия, която им е жизнено важна и не е сигурно дали ще оцелеят до пролетта, когато вече ще имат храна да се хранят”, каза Антония Хубанчева, Център за изследване и защита на прилепите.
Вече са намерени първите мъртви прилепи. Открити са и парчета арматурно желязо, рязани с флекс.
„Заварихме следи по пода от механизирана техника в тази тъмна част на пещерата на метри от колонията с прилепи, каквато и да е била тя шумът е бил невероятен при положение, че имахме обещанието да не влиза никаква техника в тази тъмна част”, каза Свилен Делчев - експерт Натура 2000.
Въпреки предупрежденията от експертите още преди месец, че снимането на филм в пещерата застрашава защитените видове, и въпреки всички закони, които трябва да пазят природната забележителност, екоинспекцията в Плевен дава зелена светлина на проекта.
От следите в Деветашката пещера става ясно, че една от малкото забрани, които не са нарушени, е тази за пладнуване на стада кози.
Кога и какви мерки ще бъдат взети след новите проверки на експертите.
В случая, ако те представят писмен доклад може да се пристъпи към наказателни действия, каза инж. Рени Атанасова, директор РИОСВ-Плевен.
Заради изсечената растителност около входа на пещерата е наложена глоба от 2 хиляди лева.