След скандала с безотчетните средства, които депутатите получават над заплатата си, от ГЕРБ обмислят промени в правилника за работа на Народното събрание. Тя ще накара народните избраници да плащат данъци върху допълнителните суми. Министърът на финансите се възмути, че депутатите взимат повече от министрите и от премиера, и назначи проверка.

В редиците на управляващите назрява идея. Зам.-шефът на парламентарната група на герберите Димитър Главчев предлага депутатите да се регистрират по БУЛСТАТ. Така те ще отчита разходи и приходи, а когато наемат сътрудници ще плащат данъци и осигуровки. Самият Главчев не работи с експерт.

„Използвам ги за срещи с международни делегации т.е. и за обеди и вечери”, каза Димитър Главчев, зам.-председател на ПГ на ГЕРБ.

Повечето депутати обаче използват допълнителните средства за услугите на експерти. Те ги съветват по законопроекти или им пишат графика за деня. Народните избраници обаче признават с половин уста, че им плащат.

„Заплата не им плащам, грижа се за консумативите, които ползват”, каза Петя Раева, ДПС.

Конкретна задача с конкретно възнаграждение за едно за подготовка на едно мое участие на конференция заплащането беше 200 лв.,каза Меглена Плугчиева от левицата.

„Има си един съветник, съветва ме имаме си там някаква договорка” коментира Кирчо Димитров, депутат от Синята коалиция.

Парите на депутатите възмути дори финансовия министър Симеон Дянков. Той е поръчал анализ на допълнителните пари. Средствата се получават законно към заплатата, но трябва да се облагат с данък, предлага финансист номер едно.    

„Защо тези пари да не се облагат с данък. Всички трябва да са равни пред законите не може част от парите на депутатите да не се облагат с данък, а на всички нас да се облагат”, коментира Симеон Дянков.

Парите станали известни като двете трети, влизат в парламентарните групи, за да покриват разходите си - организация на  кръгли маси или изнесени заседания. Парите понякога отиват и за подаръци на колеги или чуждестранни гости.

И още от парламента - "Синята коалиция" събра нужните подписи, за да поиска създаване на временна комисия, която да провери как се отпускат и изразходват бюджетните субсидии на парламентарните партии. Под искането са се подписали както независими, така и всички парламентарни групи без ГЕРБ. От "Синята коалиция" настояват и Сметната палата да се включи в проверката на парите.