Североизточна България бе на крачка от безпрецедентен енергиен срив заради лошото време. Диспечерите бяха изправени на нокти почти през целия ден, а стотици малки селища и към този момент са оставени без електричество.

Енергийният министър Трайчо Трайков лично отиде до Централното диспечерско управление

в София, за да проследи и да се информира как енергийните диспечери и електроразпределителните компании правят всичко по силите си Североизточна България да има ток, а там където няма - повредите да се отстранят възможно най-бързо.

По думите на министъра от 660 селища, които са били без ток, сега са останали около 250

В две трети от случаите захранването е възстановено и се работи с много добра организация. Знаете, че не е характерно през октомври да има снежна покривка от 90 сантиметра, каквото е положението на някои места. Не пострада голям град но въпреки това всички усилия са съсредоточени за разрешаване на проблема, обясни Трайков. Дори да не беше октомври месец такъв тип време винаги подлага на стрес системата.

Всичко е функция на това, какво плащаме за да получаваме качество, допълни той

През деня възлови електропроводи, захранващи регионите Варна, Добрич и Силистра изключиха аварийно или бяха прекъснати от силните ветрове. Регионите бяха захранвани с ток през други по-малки електропроводи. Ако само един беше изключил, енергомрежата на една четвърт от България щеше да се отдели от националната енергийната система.

А ако това се беше случило, четвърт България щеше да остане на тъмно и на студено за неопределено дълго време. Аварийни групи спешно отстраняват поразената от лошото време инфраструктура в Североизточна България.

Заради студеното време, в 20 часа на 17 октомври България счупи рекорда за потребление на ток

през месец октомври. Заради забавеното пускане на парното в София и другите големи градове хората разчитаха масово на печки и климатици. Никога досега през октомври не сме достигали пик в потреблението като този – 5 900 мегавата.