Продължават проверките на НАП по морето, каза за предаването "Тази сутрин" директорът на агенцията Красимир Стефанов. Проверяват се яхти и луксозни коли. Едно от последните разкрития – четири фирми, големи концесионери на плажове, не са регистрирани по ДДС, тоест - декларирали са оборот под 75 000 лева. 90% от най-големите дискотеки по морето се водят на физически лица, на млади момчета, родени през 1970-1975 г., каза още директорът на Националната агенция по приходите.

Според Стефанов там са поставени такива хора, че ако един ден данъчните са се задействали, както е в момента, да има кой да изгори. За съжаление в нашата държава, където национален спорт е да се укриват данъци и има възможност да се използват имущества чрез поставени лица, е добре да се промени Законът “Кушлев” като се обърне презумпцията за доказване на доходи, смята той.

Само за два уикенда на морето данъчните са констатирани милион и половина укрит оборот. Стефанов разказа за дискотека, която е декларирала нула лева оборот за цял месец, при положение, че там се печелят между 3 и 5 000 лева на вечер. На друга дискотека на касовия апарат, за целия месец юли, е декларирана само сумата от десет лева за вход. “Някой се е упражнявал и е чукнал сумата”, пошегува се шефът на данъчните.

Не е вярно изказването на Димо Гяуров, че предадените в края на миналата година искания за проверки не са доведени до край, каза още данъчен номер едно в коментар за проверките, които се извършват на Ахмед Доган. Стефанов обясни, че е имал две срещи с Гяуров, който му дал още фирми за разследване. Така, по думите му, се получава един кръг от лица и фирми - над 15 човека, на които трябва да се изследват взаимовръзките и сделките.

В крайна сметка ревизиите на Ахмед Доган са между ревизионен доклад и ревизионен акт и предстои неговото връчване, заяви още Стефанов. Той допълни, че е съгласен да падне данъчната тайна и извършващите се проверки да са напълно прозрачни пред медиите и обществото.

Шефът на НАП коментира още, че е притеснително инициативата за проверки по морето да идва от централата в София, а не от териториалните дирекции. За съжаление има данни за служители на агенцията, които участват в “данъчен чадър”, призна директорът на приходната агенция. В момента при Стефанов има над 100 сигнала, подадени от различни институции за такива данъчни инспектори.

Междувременно от НАП съобщиха, че данъчните проверки,

които се извършват по Черноморските курорти, стават всекидневни заради повсеместните нарушения и укрити обороти, които инспекторите са установили в последните два уикенда.

Нарушенията са докладвани на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков и на министър-председателя Бойко Борисов, в резултат на което е взето решението проверките да се извършват всеки ден, посочват от НАП.

Търговските обекти, които продължават да извършват нарушения и след откритото данъчно наблюдение, ще бъдат запечатвани, допълват от НАП. Данъчните водят регистър на луксозните автомобили, които всяка вечер паркират пред заведенията в курортните комплекси. Техните собственици ще бъдат проверени от НАП дали имуществото им съответства на декларираните доходи.

На фирмите, за които е установено, че укриват голяма част от оборота си, както и на техните собственици и управители, ще бъдат възложени ревизии за последните пет години. Според инспекторите на НАП данните, събрани при откритото наблюдение, ще бъдат достатъчни, за да се изчисли по аналогия действителният оборот на заведенията за последните години и те да бъдат обложени с укрития данък, заедно с лихвите за всички недекларирани приходи със задна дата.