Международните дни на кариерата в медицината и фармацията се организират за пръв път у нас и са продължение на инициатива започнала в Полша преди три години. Търсят се както току-що завършили студенти по медицина, така и лекари със стаж, медицински сестри и стоматолози.
"Оказа се, че много българи имат много добър английски и обучението, което са получили по време на специализацията си като лекари ги прави перфектни да работят в областта на медицината във Великобритания, например”, смята Дермот Бийтсън.
Директорът на изложението - полският лекар Гжежож Ходковски знае за кадровия проблем в медицината в България, но твърди, че той не се различава от други държави.
"Ако отидете на подобно събитие във Великобритания, ще видите британски лекари, които искат да отидат да работят в Канада, Австралия, Южна Африка, Дубай и много други страни по целия свят”, обяснява той.
Освен много млади хора, възможността за работа в чужбина привлече на изложението и медици с 30-годишен стаж.
"То отдавна се наблюдава този процес на изтичане на кадри и на не подготвяне на нови. Аз съм тук с 30 години лекарски стаж, от които 20 хирургия. Заплатата ми в болницата, в която работя, е някъде около 600 лв. Плюс добавки за тъй наречените клинични пътеки - не мога да докарам до 1000”, призна д-р Андон Василев.
Значително по-висока заплата, безплатни езикови курсове, специализация, работа при добри условия с най-съвременна техника са само част от условията, които западноевропейските болници предлагат на българските лекари.