Малко над 11 процента е разликата между двамата кандидати за президент до момента.
При 97% обработени протоколи в страната общо за Росен Плевнелиев от ГЕРБ са гласували 40,13%, а Ивайло Калфин от БСП са предпочели 28,84% от избирателите на първия тур.
Плевнелиев получава 60% от гласовете в родния си Гоце Делчев.
Кандидат-президентът от ГЕРБ е получил двойно повече гласове от съперника си в големите областни градове София, Велико Търново, Видин, Добрич, Габрово, Пловдив и Русе, като в Благоевград, Бургас и Варна, Плевнелиев има преднина от 30%, в останалите градове води средно с 10% кандидат-президентът Ивайло Калфин.
Кандидатът на БСП води в областите Търговище и Кърджали.
В малките общини със смесено население, които не бяха много активни на първия тур, гласовете се разпределят или по-равно, или Калфин има преднина.
Как ще гласува електоратът от тези райони на втори тур ще стане ясно след броени дни.
Все още продължава предаването на протоколите от София и други големи градове като Стара Загора и Пловдив.
За да се свърши по-бързо работата, всички членове на ЦИК, включително и говорителите приемат протоколите, които толкова време се забавиха в общинските избирателни комисии.
От ЦИК алармираха, че много членове на секционни комисии не желаят да участват във втория тур и ще има сериозен вакуум на подготвени кадри, които да проведат балотажа.
Дълги опашки, студ, слаба организация и много напрежение.
Така Ради Миланов ще запомни 20-те часа, прекарани в Общинската избирателна комисия. Той е един от хилядите, които преживяха кошмарна нощ, докато се опитваха да предадат бюлетините от секционните избирателни комисии.
"Ето тук имаше чували с бюлетини от нашите секции от "Люлин" и аз върху тях, заедно с другите хора, включително и една жена на 80 години, спахме и лежахме с часове тук на течението, защото просто нямаше място", разказа Миланов.
Храната, водата и достъпът до тоалетна били лукс, до който чакащите с часове така и не успели да се докоснат. Въпреки преживяното, този човек ще се яви на балотажа.
Той изрази надежда, че тази немарливост от страна на ОИК няма да откаже хората да се върнат като членове на секционни комисии на втория тур.
„В крайна сметка избори има през две години. Един възрастен човек каза, че 90-та година е бил на избори и само тогава е виждал такъв кошмар”, допълни Миланов.
Много членове на общински комисии в страната тепърва ще трябва да решават как да заместят хората, които са отказали да се явят на балотажа.
„За балотажа имаме казуси, които трябва да решаваме с политическите партии, защото имаме много от членовете, които не искат да участват в неделя на балотажа. Просто много им се видя работата”, заяви Михаил Михайлов от ОИК в Горна Малина.
Членовете на комисии, които не са се отказали от изборите и от 60-те лева възнаграждение, се надяват тази неделя хаосът да не се повтори.
Междувременно говорителят на ЦИК Бисер Троянов заяви по отношение на евентуално касиране на вота заради лошата организация в ОИК София и удължения изборен ден, че този въпрос може да решат единствено административните съдилища в страната.