"Театър на съучениците" е най-новата софийска трупа. Едно от уникалните неща в нея е, че е съставена изцяло от бивши и настоящи възпитаници на училището за деца с увредено зрение "Луи Брайл".

Тази вечер в читалище "Славянска беседа" ще бъде премиерата на първия им спектакъл. Макар, че работят интензивно от септември, актьорите от "Театър на съучениците” до последно изпипват детайли по пиесата "От игла до конец" по Станислав Стратиев.

"Не е само монолог – десет души сме на сцената и на нея има много движение, песни и смях”, разказва Димитър Захариев, един от "замесените” в най-новата софийска трупа.

"Пиесата ми харесва, защото това са типични български персонажи и типажи и всъщност тя дава отговор на въпроса – дали да се оставим простаците да бъдат главни, както се казва на едно място или да разберем, че ако ние сами не си оправим проблема не може само да се оплакваме. Трябва да направим нещо”, категорична е Омана Кацарска.

Автор на текстовете за песните, режисьор и създател на трупата е преподавателят в училище "Луи Брайл" Владислав Кацарски. Казва, че е избрал тази пиеса за дебют на трупата, за да може публиката да се весели, а не да се стряска от това, че на сцената играят незрящи хора.

"Аз, както винаги съм казвал аз проблеми със зрението нямам, хората, които виждат имат проблем с моето зрение, просто защото много му се впечатляват. Няма от какво да се впечатляват всъщност”, коментира Кацарски. Самите актьори също разсъждават над това как би реагирала публиката...

"Надявам се хората да не се стреснат при мисълта, че сме незрящи. Наистина да ни приемат с широко отворени сърца и да се отпуснат и да се насладят просто. Да останат с един добър  спомен от тази вечер”, казва Ралица Кацарска. "Притеснени хора ще има, но в момента, в който разберат колко е страхотна играта и че няма никакви проблеми всичко ще се оправи”, е мнението на Симона Иванова.

"Театърът на съучениците тръгва сега и както се казва, ако не звучи като заплаха на широката публика – това е само първият  спектакъл”, завършва Влади Кацарски.