Анна-Мария Борисова ще поеме поста министър на здравеопазването. Кандидатурата на професора ендокринолог беше представена днес от премиера Бойко Борисов. Макар фамилиите им да са еднакви, между тях няма никаква роднинска връзка.
При представянето на Анна-Мария Борисова премиерът посочи и нейната първа задача - да спре течовете в здравеопазването. Бойко Борисов коментира, че е избрал нея за здравен министър, защото тя има "както характер, така и воля и енергия да извърши здравната реформа".
Очаква се назначаването на Анна-Мария Борисова за здравен министър да бъде гласувано от парламента следващата седмица, когато свършва ваканцията на депутатите.
Каква е професионална визитка на професор Борисова. Марина Евгениева разговаря с нейни колеги от Клиниката по ендокринология.
Преди да стане министър, проф. Анна-Мария Борисова е началник на Клиниката по тиреоидни и метаболитни костни заболявания. Работила е над 30 години заедно с директора на клиничния център по ендокринология - проф. Сабина Захариева.
"Аз съм изключително доволна от това, че министър на здравеопазването става професор от академичните среди, защото една голяма част от това, което трябва да се реформира е и университетските болници, които, по моему, са в едно изключително неизгодно положение. Най-после министър става човек, който, смятам, ще има поглед върху цялата система на здравеопазването в това число и университетските болници”, коментира проф. Захариева.
Според нея новият министър на здравеопазването трябва да продължи по-бързо започнатата реформа, като акцентира върху доболничната помощ и върху доброто разясняване на планираните промени. В клиниката всички се радват, че проф. Борисова става министър, но знаят, че ще й бъде трудно.
"Мисля, че моментът е труден, защото цялата икономика в държавата е в криза. Всички знаем, че има недостиг на средства. Нашата болница го изпитва на гърба си, както предполагам и другите здравни заведения. Има забавяне на плащания от Здравната каса и действително първата задача, която постави премиерът - запушване на изтичането на средства, ще се отрази добре, ако успее да се справи с нея”, смята доц. Русанка Ковачева.
За бившите си колеги новият здравен министър е и добър организатор, професионалист, човек, който не приема трудностите за проблем, а за предизвикателство.
Професор Анна-Мария Борисова е започнала работа в окръжната болница на Ловеч.
На 30 години получава награда за най-добър млад ендокринолог. Борисова е председател на Българско дружество по ендокринология и Българската лига за профилактика на остеопорозата. От 2006 г. е началник на Клиниката по тиреоидни и метаболитни костни заболявания в Клиничен център по ендокринология. Казва, че бързо е взела решение да приеме предложението да стане министър.
„От страни погледнато лесно се критикува. Това не направил, онова така. Ами ... ако все пак се опитам? Ами ако все пак успея?! Познавам себе си, зная, че ще вложа много”, коментира тя.
Според проф. Борисова здравната реформа трябва да се прави с мисъл за болния, който трябва да е в центъра на действията, а медицинските специалисти трябва да са удовлетворени от работата си. Най-напред обаче трябва да се направи национална здравна карта с пълна информация за населението, лечебните заведения, апаратурата и хората работещи в тях.