Жителите на блок 201 в столичния квартал „Надежда” вече 17 години живеят в страх. Причината са огромните пукнатини, образували се в сградата и заплашващия я от срутване.

Тя е построена през далечната 1964 година по експериментален проект за безскелетно-панелна конструкция. През 1993 година по молба на един от живущите в блока учени от ВИАС правят изследване на конструкцията заради появилите се пукнатини с широчина около 1 см. Според становището им това е признак за „предаварийна ситуация, в която при неопределено скоро време, особено при някакво сътресение – взрив, пожар или земетресение, може да се предизвика частична или обща авария”.

Последват много писма и експертни мнения, които твърдят, че гаранционният срок на сградата е изтекъл отдавна, а „състоянието на блока е предаварийно и е наложително незабавно укрепване на някои части, за да не се достигне до авария с фатални последствия за живеещите”.

Днес 22-мата собственици на апартаменти в сградата са записали имената си в подписка с надеждата ситуацията да се промени.

В „Тази сутрин” на bTV Ралица Николова – една от живущите в опасния блок, заяви, че образувалите се през 1993-а пукнатини са били в застой, но през последните няколко години са започнали да увеличават размерите си заплашително.

Хората са изпращали жалби до различни институции, но се оказват в омагьосан кръг, тъй като навсякъде им отговарят с липса на средства. „Не може въпросът да се остави с безразличие и без човешко отношение. Сами сме си купили жилищата, но общината е длъжна да направи поне експертиза”, настоя Анна Чолакова – домоуправител на сградата.

Според кмета на район „Надежда” Димитър Димов обаче сумата за евентуален ремонт не е ясна, а основният проблем е недостигът на средства на частните собственици да поемат техническата експертиза.

Той обаче бе категоричен, че нещата не могат да бъдат оставени така: „Напоследък често има земетресения, които могат да доведат до фатален край. Трябва колкото се може по-скоро да стартира програмата за саниране към Министерството на регионалното развитие и благоустройство”.

Така поредната надежда за жителите на „Надежда” се прехвърля за юни 2011 година, когато се очаква това да се случи.