Стотици хиляди българи са оставени без вода в най-големите жеги. Общините, които традиционно минават на летен режим през лятото, са над 200. От Министерството на регионалното развитие и благоутройството не успяха да обобщят колко точно населени места в страната са в тази ситуация. Най-често причината за липсата на вода е старата водопреносна мрежа.
В село Голеш, община Годеч, всяко лято няма вода с месеци. Единственият оазис за хората е селската чешма. В селото живеят около 100 души, повечето от които са възрастни. Откакто има проблем с водата, Лазар Киров пише непрестанно жалби до всички отговорни институции. Отговор обаче няма.
От кметството в Годеч обясняват, че причината е водопроводната мрежа, което е от преди 50 години, а отговорността за поддръжката й била на ВиК "София - област". От ВиК пък прехвърлят отговорността на фирмата, строила водопроводната мрежа и не се ангажират със скорошно решение на проблема.
Наесен кметството на Годеч ще кандидатства за европейско финансиране, с което да подмени водопреносната мрежа в града. Това обаче няма да засегне село Голеш, където селската чешма остава единственото спасение за хората.
Подобна е ситуацията и в Търговищко. В село Стража повече от месец са на тежък воден режим, а от две седмици изобщо нямат вода. Тук живеят около 200 души и нито един тях няма обяснение защо след многото дъждове стоят без вода. Местните хора се съмняват, че служител на ВиК, който отговаря за селото, умишлено отклонява водата, за лични облаги.
След сигнала на bTV екипи на ВиК са направили проверка на място и са премахнали съоръженията, които слагат лимит на подаваната към селото вода.