В Русия промяната не се нарича революция, революция е мръсна дума. Всички говорят за еволюция. Така журналистът Чавдар Стефанов коментира процесите на недоволство в страната след изборите, спечелени от партията на премиера Владимир Путин.

„Тези турбулентни движения, които се забелязват, те отекват най-вече в медиите, които са жестоко контролирани. Нещата се случват всяка минута. Само преди няколко часа уволниха ръководството на вестник „Комерасант” след няколко статии за фалшифициране на изборите. Той е собственост на „Газпром”, за която се смята, че приема страната на либералите”, каза още Стефанов.

Политологът Огнян Минчев пък определи случващото се като политическа вълна, която вече не се състои единствено от „прословутите либерали, които можеха да бъдат преследвани, поради това, че са едно нехаресвано малцинство от населението. Това е едно ново движение, в което участват редица други групи, включително младото поколението, за което плашилото на 90-те години на разрухата на Елцин не е абстракция и което поколение не е готово да прекара живота си под един авторитарен режим, който не е в състояние да модернизира страната”.

Той откри и момент на делегитимация на властта в русия – завръщането на Путин без особени оправдания и в следствие на една операция, която практически е много арогантна. „Операцията „марионетка за един мандат, докато аз се върна”. Когато сам се поставиш и играеш съзнателно като марионетка,това ужасно делегитимира властта. Особено когато става въпрос за най-високия пост в страната”, коментира Огнян Минчев.

„Режимът в Москва пропусна годините на т. нар. тандемокрация – управлението на двете фигури едновременно. Днес руското общество осъзнава, че огромните пари от износа на газ и нефт, вместо да се инвестират в бъдещето на Русия, се разпределят вътре в рамките на тази централизирана олигархия, начело с Путин, и нищо не се случва, каза още политологът.

А защо певицата Грета Ганчева възпя Владимир Путин в песен – вижте във видеото.