Близо половината от жертвите на престъпления не съобщават на полицията. Този извод идва от "Центъра за изследване на демокрацията". От началото на икономическата криза се е засилила тенденцията жертвите да премълчават за престъпленията. Това се казва в доклада, който беше представен в парламента. Миналата година несъобщените престъпления са близо половин милион.
Според експертите, основната причина е, че жертвите не очакват полицията да им помогне. Голям брой от престъпленията пък не са регистрирани в Районните управления, въпреки че са докладвани от граждани. Данните сочат, че има над 60-процентов ръст при кражбите от домове. Според официалната статистика на МВР той е само 11%. Кражбите на коли намаляват, а при убийствата, България е в челната шестица на Евросъюза.
По думите на министър Цветан Цветанов тежката организирана престъпност и кражбите на автомобили намаляват, но последствията от кризата са изиграли роля при конвенционалната престъпност. Кражбите са се увеличили най-вече в малките населени места, където се наблюдава висока безработица.
Министърът заяви, че борбата с този тип престъпления не е проблем единствено на МВР, а е социален проблем, с който трябва да се заемат няколко институции. Цветанов посочи, че статистиката на МВР за престъпленията не отговаря на обществените усещания и не кореспондира с тази на съда и прокуратурата.
Той добави, че МВР работи в насока да създаде механизъм на отчетност, който да съответства на реално подадените сигнали от гражданите и на данните на съдебната система.
