В оградените зони в района на поделението все още се извършва прочистване. Боеприпасите са хиляди, разпръснати са на километри, а много от тях са влезли до един метър под земята.
В момента се провежда окончателно прочистване на мунициите с помощта на американски сапьори.
Металдетектор, който спокойно можем да наречем "Мечтата на иманяра", разпознава всички видове метали, заровени в земята, дава сигнал за поредния неизбухнал 76-милиметров снаряд. Изкопава се внимателно и се изважда на повърхността.
Без да имат трето око, нито пък шесто чувство, а само специално обучение, американските сапьори заедно с български си колеги трябва да обезопасят бавно и внимателно още над 540 декара.
„Очевидно е, че при взрива на толкова голямо хранилище, всичко това е отишло някъде,
включително до 9-километровата зона, която е около 300 000 декара, и го прочиствахме”, каза Валентин Радев, зам.-министър на отбраната.
Сега операцията е на финалната права. Най-оптимистичната прогноза е, че всичко тук ще е чисто до края на годината.
Генерал Атанас Самандов, комендващ съвместното оперативно командване, разпалено показа някой от изровените в последните дни снаряди. Което накара не само репортерите, но и американския посланик на попита с притеснение дали са опасни. Отговорът беше - да, те все още са активни. И опасни.
Бойните припаси с взривни устройства в тях са опасни. По-голямата част от тях са активни, каза за bTV Новините подполковник Пламен Миланов, операция "Горещо лято". Опасните боеприпаси подлежат на особено внимание при обезвредяването.